Acer Aspire E 15 – přeinstalování Windows 10

Jak přeinstalovat operační systém Windows 10 u notebooku Acer Aspire E 15? Budeme k tomu potřebovat minimálně 8 GB flesh disk a trochu času. Pojďme na to!

Licence a aktivace

Operační systém Windows 10 má více verzí. Z tohoto důvodu musíme nejprve zjistit, jakou verzi Windows máme na notebooku již zakoupenou. Nejčastěji používané verze jsou Windows 10 Home a Windows 10 Professional.

Nainstalovaná verze Windowsu lze zjistit v nastavení notebooku. V záložce „Aktualizace a zabezpečení“ lze rozkliknout v levém sloupci „Aktivace“. V horní části okna je napsaná „Edice“, kde zjistíte, jakou máte verzi Windows.

Zjištění nainstalované verze Windows
Zjištění verze Windows v nastavení

Vytvoření bootovacího USB disku

Nejprve musíme stáhnout instalaci Windows a připravit ji na prázdný USB flesh disk. Instalaci stáhneme z oficiálních stránek Microsoftu.

Odkaz na stránky Microsoftu pro stažení Windows.

1. Nejjednodušší způsob je stáhnout nástroj od Miscrosoftu, který vše připraví. Instalaci můžeme uložit kamkoliv, např. na plochu.

Microsoft stránky se stažením nástroje pro stažení instalace Windows

2. Do USB připojení notebooku vložíme prázdný flesh disk (minimálně s 8 GB místa). POZOR! V průběhu instalace dojde ke smazání veškerých souborů, který jsou na flesh disku. Pokud na flesh disku máte uložená cenná data, tak je nejprve zálohujte na jiné místo. Tuto zálohu také nevkládejte do notebooku Acer Aspire E 15, který přeinstalováváme. Došlo by ke smazání souborů.

3. Spustíme stažený soubor.

Ikona Microsoft nástroje pro instalaci Windows

4. Po spuštění musíme odsouhlasit licenční podmínky.

5. Dále se nás instalace zeptá, co chceme udělat. Zvolíme druhou možnost „Vytvořit instalační media (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač“.

Instalace Windows 10 - Co chcete udělat?

6. Zde můžeme nechat „Použít doporučené možnosti pro tento počítač“. Pokud si ovšem chcete zvolit jiný jazyk, tak tuhle možnost odklikněte.

7. V dalším kroce zvolíme USB flash disk.

Instalace Windows 10 - Zvolte médium, které chcete použít

8. Vybereme USB flash disk, na který se má připravit instalace.

Instalace Windows 10 - Vyberte USB flash disk

9. Můžeme hodit nohy na stůl a čekat. Instalace začne stahovat Windows 10, který následně připraví na flesh disk.

10. Po stažení a připravení flesh disku stačí kliknout na „Dokončit“.

Instalace Windows 10

Pokud máte v notebooku Acer Aspire E 15 data, o která nechcete přijít, tak je musíte zálohovat z notebooku na jiné uložiště. Instalací dojde ke smazání veškerých souborů, který jsou uloženy na notebooku.

BIOS priorita – Acer Aspire E 15

Pro zahájení instalace nechejme v USB připojený flesh disk, na kterým je instalace Windows a vypněme notebook. Znovu ho zapneme a hned začneme mačkat tlačítko „DEL“ nebo „F2“ dokud se neukáže BIOS notebooku. V BIOSU musíme změnit pořadí priority, podle které notebook spouští disky. U notebooku Acer Aspire E 15 se to dělá v záložce „Boot“. Zde chceme docílit toho, aby flesh disk s instalací byl na prvním místě. V našem případě to je „USB HDD: ADATA USB Flash Drive“. Následně můžeme z BIOSu odejít v záložce Exit, kde musíme zvolit „Exit Saving Changes“, aby zůstala priorita pro flesh disk na prvním místě.

Instalační program operačního systému

Notebook automaticky spustí instalaci Windows.

1. Zvolíme jazyk, ve kterém chceme mít notebook nainstalovaný.

Instalace Windows 10 - Acer Aspire E 15

2. Pokud se vám zobrazí tabulka, která bude chtít licenční kód Windows a vy jste si jistí, že máte licenční kód vázáný digitálně s notebookem, můžete zvolit „Nemám kód Product Key“. Jakmile se po dokončení instalace notebook připojí k internetu, tak dojde k automatické aktivaci.

Aktivovat Windows 10

3. Dále pokud po vás bude chtít instalace zvolit verzi Windows, vyberte tu verzi, kterou jsme zjistili v nastavení notebooku na začátku tohoto článku.

Výběr verze Windows 10

4. Typ instalace zvolíme „Vlastní: Jenom nainstalovat Windows (pokročilé)“.

Notebook Acer Aspire E 15 - Instalace Windows 10

5. Zde smažeme všechny oddíly disků pomoci tlačítka „Odstranit“. Tímto smažeme veškerý obsah notebooku a budeme moci začít s čistým systémem.

Notebook Acer Aspire E 15 - Smazání oddílů disků

6. Po odstranění všech oddílů zbude „Nepřidělené místo na jednotce 0“, klikneme tlačítko „Nový“. Potvrdíme nejvíce možné místo a tabulku „Pro správnou funkci všech součástí může systém Windows vytvořit další oddíly pro systémové soubory“.

Notebook Acer Aspire E 15 - Vytvoření nového oddílu

7. Zvolíme oddíl, u kterého je napsán typ „Primární“ a klikneme „Další“. Tím se spustí instalace Windows. Jakmile bude vše hotové, tak se notebook restartuje a spustí se průvodce.

Notebook Acer Aspire E 15 - Spuštění instalace Windows 10

8. V průvodci se již nastavují základní údaje… oblast, rozložení klávesnice, wifi, uživatelské jméno, heslo, … atd.

Po dokončení průvodce se spustí Windows.

Notebook Acer Aspire E 15 - Průvodce dokončením nastavení instalace Windows 10

Aktualizace Windows – Acer Aspire E 15

Po spuštění Windows doporučujeme vyhledat nové aktualizace notebooku, aby vše správně fungovalo. Připojte se k internetu a přejděte do nastavení notebooku. V záložce „Aktualizace a zabezpečení“ je v levém sloupci „Windows Update“, kde lze „Vyhledat aktualizace“. Notebook vše stáhne a nainstaluje. Následně můžete notebook restartovat.

Máme hotovo! Nevíte si s něčím rady? Jsme tu pro vás, neváhejte nám napsat nebo zavolat. PCBRNO.CZ nabízí i možnost využití kontaktních míst, dostupných v centru Brna.