Bezpečné odebrání USB disku


Známe to všichni dobře. Dokončili jsme práci, přetáhli jsme soubory na přenosný disk USB. Potřebujeme rychle odejít a stihnout další schůzku nebo pouze přenést uložené dokumenty na zařízení jiné. Snad každý běžný uživatel pc ví, že by před vyjmutím flash disku z portu měl provést ještě pár dalších kliknutí a zajistit tak bezpečné odebrání USB disku z notebooku i počítače. Tak zní teorie ale praxe je už poměrně jiná. Někdo opravdu bezpečné odebrání vždy před vyjmutím disku provede ale jiní jej prostě přímo vytáhnou a dušují se, že se jim data nikdy neztratila. Tak jak to tedy je? Musí se bezpečně odebírat externí hardware nebo nemusí?

Bezpečné odebrání USB flash disku
Bezpečné odebrání USB disku zabrání poškození disku i na něm uložených dat

Jak funguje komunikace mezi USB diskem a pc

Abychom úplně pochopili, v čem může být vytrhnutí flash disku pro data nevhodné, je nutné brát na zřetel způsob, jakým spolu USB a port notebooku / počítače, spolupracují.

  • Aby se flash disk aktivoval, zařízení jej po vložení do portu začne napájet elektřinou.
  • Ve chvíli, kdy USB jednotku pc rozezná, můžeme z ní otevírat a kopírovat soubory, pracovat s nimi přímo z USB disku. Když s dokumenty na USB pracujeme, nikoho by nenapadlo ji z portu vytahovat. Riziko ztráty nebo poškození dat je v takové situaci zjevné. Jenže právě rozpoznání, kdy ještě procesy zapisování dat probíhají, není zcela jednoznačné.
  • Během čtení uložených souborů se neustále provádí aktualizace a změny dat ve vlastnostech souboru.
  • Antivirový program prochází dokumenty uložené na disku pro případ odhalení nákazy systému škodlivým kódem, i když s diskem uživatel nic nedělá.
  • A v neposlední řadě, změny, které na dokumentech provádíme počítač ukládá na dočasné místo v tzv. mezipaměti. V mezipaměti počítače jsou změny připraveny pro uložení na disk a zápis může provést až po uplynutí několika sekund. Takováto funkce šetří operační paměti čas na další úkony. Chceme-li flash disk vyjmout, zadáme bezpečné odebrání disku a tím zadáme i příkaz k zapsání dat z mezipaměti na přenosný disk.
  • Počítač nebo notebook po bezpečném odebrání disku ukončí napájení disku elektřinou. Tím se zabrání nevratnému poškození USB (nebo externího HDD/SSD) disku elektřinou.
  • Na rychlost zápisu a spolehlivost flash disku má také vliv kvalita jednotky. Některé modely mají LED diodu, která během zápisu a čtení bliká. Uživatele může sledovat činnost disku.

Rychlé odebrání USB disku

Operační systém Windows nabízí možnost Rychlého odebrání, které znamená, že každá změna se přímo zapisuje bez využití mezipaměti počítače. Tento způsob zpomaluje rychlost paměťového média, ale z hlediska ztráty dat nevadí přímé vytažení z portu zařízení.

Nabídka Zásady odebrání externích disků.
Nabídka Zásady odebrání externích disků.

Ve Windows 10 je Rychlé odebrání, nejspíš z vlažného přístupu uživatelů k bezpečnému odebrání, již ve výchozím nastavení. Uživatel už nemusí zadávat povel „bezpečně odebrat hardware“. Kdo má ale zájem se vrátit k vyššímu výkonu a těch pár kliků na víc jej neobtěžuje, může si výchozí nastavení jednoduše změnit zpět.

  • pravou myší klikneme na nabídku Start Správa disků, u požadovaného paměťového média zvolíme pravou myší Vlastnosti. 
  • v nabídce Vlastností zvolíme druhou kartu Zásady.
  • zde má uživatel možnost zvolit mezi zásadami odebrání – Rychlé odebrání (výchozí) nebo Lepší výkon → OK.

Bezpečné odebrání disku na Macu

Bezpečné odebrání disku na Macu
Bezpečné odebrání disku na Macu

Když připojíme externí jednotku k Macu, objeví se na ploše jeho zástupce. Před vytažením média je vždy dobré upozornit operační systém, že již s diskem pracovat nebudete.

  • Provedete to jednoduše kliknutím pravou myší a zvolením Vysunout „Název disku“
  • Ještě jednodušším způsobem je zástupce uchopit a přesunout do koše
  • nebo označením zástupce (jeden klik šipkou) a klávesovou zkratku Cmd+e

Nefunkční nebo defektní USB porty jsou častým důvodem návštěvy servisu. Nenačítá se vám externí jednotka? V PCBRNO.CZ závadu rychle odhalíme a opravíme.