Proč je důležité čistit pc od prachu a jak na to?
Ať se snažíme prachu zbavit sebevíc, vždy se do notebooku dostane přes průchody ventilátoru a usadí se v jeho útrobách. Ve chvíli, kdy jsou ventilátory a jemná žebra chladičů zaneseny, přestávají plnit svoji funkci. Notebook reaguje zvýšením otáček ventilátoru aby zamezil přehřívání vnitřních komponentů, což generuje hlasité hučení. Také tímto vtahuje více vzduchu a s ním i více prachu. Horký a hlučný notebook takto signalizuje, že je nevyšší čas na jeho vyčištění od prachu. Ze zkušeností servisu pcbrno vychází, že preventivní odborné čištění vnitřní mechaniky by se mělo provádět jednou až dvakrát ročně tak, aby se předešlo zbytečnému poškození vnitřních komponentů a následné nákladné opravě. Takže, jak na čištění notebooku od prachu?
Signály, které napovídají, že je čas notebook vyčistit.
Primární znaky zanesení prachem.
- některé klávesnice nereagují na stisk nebo až po opětovném zmáčknutí tlačítka silněji. Může za to prach a malé částečky, které se pod klávesnici dostanou. Klávesnice jako taková by se měla čistit aspoň jednou měsíčně kvůli bakteriím a mazu, který na tlačítkách ulpívá.
- myš přestává reagovat, přeskakuje. V tomto případě bývá na vině prach, který se dostal do USB konektoru. S každým zasunutím portu myši se prach hromadí uvnitř a brání správnému napojení mezi zařízeními.
- notebook je hlučný. Nahromaděný prach na chladícím tělesu začíná působit jako izolant, tepelná trubice neodvádí teplo, tak jak má a počítač automaticky reaguje zvýšením otáček ventilátoru, ten nasává více vzduchu a tím i více prachu do přístroje. Zvýšení otáček doprovází hlasité hučení a může vést k poškození ložisek ventilátoru.
- notebook se zahřívá rychleji než dřív, i jeho teplota je pocitově vyšší. Každý počítač a notebook generuje teplo. Čím výkonnější zařízení máte, tím více tepla generuje. Vygenerované teplo se musí odvádět ven, aby provozní teplota byla stabilní. Pokud se jeho odvodu zabrání, zvyšuje se hromadění tepla uvnitř zařízení a hrozí přepálení součástek. Zahřívá-li se váš notebook víc než dřív, pravděpodobně potřebuje vyčistit prach, který odvodu tepla brání.
Sekundární znaky zanesení prachem, které mohou být zapříčiněny i jinými poruchami.
- zamrzání systému. I zamrzání systému je jeden z vedlejších signálů, že se vaše zařízení přehřívá a vyžaduje pravidelné čištění notebook od prachu.
- notebook se sám od sebe vypne a časové intervaly po zapnutí a samovolném vypnutí se zkracují. V případě, že se notebook přehřívá a nestíhá teplo odvádět, sám se vypne aby ochránil vnitřní součástky před spálením.
- zobrazuje černou nebo modrou obrazovku / tzv. Black screen a blue screen of death. Pokud se vám objeví modrá a nebo černá obrazovka, může to být zapříčiněno více důvody. Jedná se o selhání operačního systému, který narazil na softwarovou či hardwarovou chybu, se kterou si neví rady. Jedním z těchto důvodů může být právě spálení určitých součástek.
Jak čistit notebook od prachu aniž bychom ho rozebrali.
Notebook se dá při lehkém zanesení prachem otřít, vymést štětečkem a profouknout aniž bychom ho rozebírali. Než se pustíte do čištění notebooku od prachu, ujistěte se, že je váš přístroj vypnutý, odpojený z napájení a pokud možno, jste z něj vyndali baterii. Notebook položte na ručník nebo utěrku, aby se při manipulaci nepoškrábal.
Očistěte notebook utěrkou z mikrovlákna.
- Hardware svého notebooku očistěte hadříkem z mikrovlákna, papírovými utěrkami nebo vlhčeným ubrouskem, který se pro tento účel dá levně koupit v drogerii. Raději nepoužívejte čistící prostředky na bázi vody, a pokud se rozhodnete použít roztok na čištění oken, nejdřív jej nešplíchejte na utěrku, která nepouští vlákna a až poté jím notebook otřete.
- Klávesnice vašeho notebooku vyžaduje pravidelnou péči. Jemné čištění ploch tlačítek děláme společně s očištěním zbytku hardwaru, jak jsme již výše popsali. Pro ještě hygieničtější čištění můžeme sáhnout po isopropyl alkoholu (např. Servisol IPA 170) a vatových tyčinkách. Radíme vám, aby jste si ozkoušeli na méně důležitém znaku, jestli vám isopropyl alkohol nesmyje také popisku znaku.
Vymeťte ho štětečkem.
- Nezapomínejme ale na prach, který se pod tlačítky usazuje. Někdy se pod tlačítka klávesnice dostane i drobek, který můžeme vymést štětečkem. Dají se koupit speciální ploché štětečky ale svoji funkci odvede i malý štěteček na malování nebo ostříhaný kartáček na zuby. Při vymetání prachu z pod tlačítek postupujte z jedné strany na druhou, řadu po řadě, abyste si prach nezanášeli tam, kde jste již klávesnici vyčistili.
Profoukněte stlačeným vzduchem
- Profukování se provádí nejčastěji stlačeným vzduchem, který se dá koupit ve spreji. Vybrat si můžete mezi několika značkami, třeba Gembird, Clean IT nebo 4World. Sprej stlačeného vzduchu vás vyjde zhruba na 100kč. Více produktů na https://www.czc.cz/stlaceny-plyn-cistici-prostredky/produkty nebo https://www.comfor.cz/blog/cisteni-stlacenym-vzduchem
- Průduchy profoukneme prvně zespodu, kudy je chladný vzduch do počítače nasáván, a až potom z boku, kudy teplý vzduch proudí ven. Neméně důležité jsou i všechny vstupy do zařízení – všechny USB konektory na stranách notebooku. Neopomeňme profouknout i klávesnici. Při profukování klávesnice postupujte systematická z jednoho rohu k druhému, aby se prach zbytečně nešířil zpět na místa, která jste už profukovali. Při profukování dávejte pozor aby jste sprej drželi kolmo k zemi, při špatné manipulaci, z něj může kapat tekutina.
- Na trhu jsou k dostání i vzduchové kompresory pro čištění pc. Máte-li doma kompresor, před použitím radíme zkontrolovat, aby jeho tlak nebyl příliš vysoký a nepoškodil lopatky ventilátoru.
- Nedoporučujeme používat běžný domácí vysavač, který vytváří statický vzduch, jenž není k elektronice šetrný. U domácího vysavače je také nebezpečný nepřiměřený tah vzduchu vůči jemné elektronice.
Jak rozebrat a vyčistit notebook.
Troufnete-li si po povrchovém očištění pc na jeho rozebrání, je potřeba zjistit, jak se dostat dovnitř. Většina notebooků lze otevřít odšroubováním zadního krytu. Může se i stát, že zrovna váš notebook je jeden z těch, které se kvůli čištění od prachu, musí celé kompletně rozebrat. V takovém případě je bezpečnější, obrátit se na specializovaný servis.
- Pokud odkrýváte vnitřní komponenty pc, vždy je lepší použít rukavice ( bavlněné, gumové ) nebo uzemňovací náramek, které zabrání tvorbě statické elektřiny, která může vnitřní komponenty poškodit, aniž by jste si toho všimli.
- https://www.youtube.com/watch?v=P98hxetnbGk.
Odejmout zadní kryt.
- Když se pustíte do rozdělávání zadního krytu, budete potřebovat minišroubovák. Pro šroubky používané na noteboocích můžete vzít šroubovák HP1 nebo HP0. Ujistěte se, že jste odšroubovali všechny potřebné šroubky, které kryt drží. Máte-li po ruce manuál od vašeho pc, určitě rozložení šroubků na vašem modelu najdete. Jednotlivé šroubky si pak roztřiďte podle toho, kam patří – mohou být různých velikostí a při snaze dostat větší šroubek tam, kam nepatří, byste si vnitřní závity mohli poškodit. Pokud se vám podařilo všechny šroubky vytáhnout a kryt stále nejde lehce odejmout, je potřeba kryt opatrně vypáčit. Krytka je přidržována plastovými západkami, které jej také drží.
Čištění notebooku od prachu ve ventilátoru a chladiči.
- Ve chvíli, kdy odkryjete útroby vašeho notebooku, vidíte míru zanesení. Nejvíce znečištěné komponenty bývají právě lopatky ventilátoru a mřížky chladiče. Neopomínejme očistit i mřížku na krytu, který jsme odebrali. Než se samotným čištěním útrob začnete, odpojte napájecí kabel ventilátoru opatrně od základní desky a poté odšroubujte šroubky, kterými je ventilátor upevněn.
- Ventilátor a chladič můžete čistit štětečkem nebo stlačeným vzduchem. U ventilátoru si dáváme pozor aby lopatky byly zafixovány třeba vatovou tyčinkou a zamezilo se tak poškození lopatek.
Nanesení teplovodivé pasty na procesor.
- Na teplovodivé pastě nešetřete, kvalitní pasta vám lépe a déle poslouží.
- https://www.alza.cz/teplovodive-pasty-recenze/18849460.htm
- Ve chvíli, kdy jste odebrali ventilátor s chladičem, obnažila se i destička procesoru, na které je nanesena teplovodivá pasta. Teplovodivou pastu je po čase potřeba vyměnit. Pokud ztvrdne, přestává plnit svoji funkci a stává se izolantem, což je samozřejmě špatně. Starou teplovodivou pastu opatrně odstraníme isopropyl alkoholem naneseným na utěrce. Na stejné místo naneseme pastu o velikosti hrášku. Pastu rovnoměrně na středu procesoru rozetřete kartou a až poté vraťte ventilátor zpět. Další možnost je nanesení pasty do křížku a ventilátor rovnou na pastu přiložit. Pasta se tak rovnoměrně rozprostře a zabrání se tvorbě bublin. Způsobů jak teplovodivou pastu na jádro procesoru nanést, naleznete na netu více, ale jejich efektivnost je podle měření techniků nižší, než u víše uvedených dvou postupů.
Čištění notebooku od prachu jste zvládli.
- Váš notebook je čistý a revitalizovaný. Nespěchejte a pečlivě jej znovu složte, šroubky utáhněte a přístroj spusťte. Věříme, že vyčištěný notebook od prachu naskočí rychleji, tišeji a nebude se přehřívat.
Pokud si přece jen na takovou akci netroufáte, technici pcbrno váš notebook nebo počítač rádi vyčistí. https://pcbrno.cz/kontakt/.