Jak prodloužit životnost baterie v notebooku.
Mobilita je zásadní výhodou notebooků, kterou zpříjemňuje i absence všudypřítomného kabelu. Že notebook je díky akumulátoru schopen fungovat, i bez připojení do zásuvky, je známá věc. Bohužel baterie se časem opotřebovává a má kratší životnost než samotný přístroj. Na délku výdrže baterie má vliv více faktorů a způsob, jakým baterii využíváme. Jak tedy prodloužit životnost baterie v notebooku, a jak s ní zacházet, aby Vám baterie co nejdéle vydržela?
Používané baterie Li-Ion a Li-Pol.
Baterie, které nabíjejí notebooky jsou nejčastěji Lithium-iontové (Li-Ion), nebo lehčí a dražší, Lithium-polymerové (Li-Pol).
Baterie Li-Ion jsou založeny na více článkové technologii, kdy má každý článek napětí 3,6V. Čím více článků baterie má, tím větší má kapacitu. Akumulátory se vyrábějí 4 až 9 ti článkové. Li-Ion mají vysokou hustotu energie – 200 Wh/kg, 530 Wh/l. Samovybíjení u těchto baterií nepřekračuje hodnotu 5% a není potřeba je formátovat. Jistě si pamatujete na tzv. formátování nových baterií, kdy se nová baterie několikrát vybila úplně a znovu nabila, čímž se zajistila stabilita budoucího výkonu. Tento postup v současné době u baterek Li-Ion i Li-Pol, neplatí, své plné kapacity dosahují po třech běžných nabíjecích cyklech. Zde uplatí, že úplné vybití baterek zapříčiní trvalé snížení kapacity. Minimální životnost baterie se odhaduje zhruba na dva až tři roky, které průměrně odpovídají 500 až 1000 nabíjecím cyklům.
Li-Pol akumulátory jsou v zásadě vylepšení Li-Ion technologie. Napětí v Li-Pol baterii je 3,7V (přičemž maximální hodnota je 4,2V). Elektrolyt v baterii je v podobě polymeru (v konzistenci gelu) a díky této inovaci se baterie mohou vyrábět menší a tedy lehčí. Tyto baterie jsou také bezpečnější, jelikož zde nehrozí, že by baterie tzv. vytekla. V Li-Ion bateriích kladné a záporné elektrody odděluje elektrolyt v kapalné podobě. Samovybíjení u těchto baterií je také velice nízké, pod hodnotou 5%, a minimální životnost může dosahovat i 2000 nabíjecích cyklů. Baterie Li-Pol se na rozdíl od jejích předchůdců výrazně rychleji nabíjí. Výroba těchto baterií je však nákladná a od toho se také odvíjí jejich cena na trhu.
Jak nabíjet baterii aby si udržela životnost co nejdéle.
- Baterii vložte do notebooku pouze, když je notebook vypnutý.
- K nabíjení baterie používejte originální nabíjecí kabel, nebo náhradní, odpovídající modelu vašeho zařízení.
- Baterii využívejte. Neustálé připojení přístroje na nabíječku baterii škodí.
- Baterii nenechte úplně vybít. Blíží-li se hodnota baterie k 10%, sáhněte po nabíječce.
- Nenabíjejte vždy do plných 100%. Nabití na 90% je pro životnost baterie ideální.
- Nabíjejte baterii až když je alespoň z poloviny vybitá. Krátké nabíjecí cykly degradují schopnost baterie se znovu plně nabít.
- Aspoň 2x v měsíci poveďte nabíjecí cyklus – vybití do 10% a následné nepřerušované nabití do 90%.
- Nebudete-li notebook delší dobu používat, ujistěte se, že je baterie nabitá aspoň na 50% a vyjměte ji z přístroje. Vyjmutou baterii skladujte v teplotě mezi 5 -15 °C.
- S bateriemi zacházíme tak, aby nedošlo k jakémukoli mechanickému poškození.
- Zanesený notebook se přehřívá a to také baterii nevyhovuje. Velké tepelné rozdíly (nebo vlhkost) snižují razantně kapacitu baterie, proto doporučujeme přístroj pravidelně čistit. Rádi Vám také poradíme, jak na údržbu vašeho zařízení.
Které funkce ovlivňují výdrž baterie?
- Jas displeje je jedním z největších žroutů energie ve vašem zařízení. Zářící obrazovka spotřebuje až 40% energie z celé kapacity baterie. Když se zaměříme, na to, aby se jas obrazovky měnil podle okolního světla během dne, uděláme baterii dobrou službu. Využijte senzoru displeje, který rozeznává okolní osvětlení a sám upraví jas na adekvátní hodnotu.
- Rozlišení obrazovky nastavené na Full HD spotřebuje méně energie než rozlišení 4K.
- Pokud nepotřebujete během užívání notebooku nutně WiFi připojení, odpojte se. WiFi připojení spotřebovává energii i když zrovna internet nevyužíváte.
- Pokud jste se rozhodli vyměnit HDD za SSD disk, jistě jste si, kromě zvýšení rychlosti, všimli, že baterie vydrží déle nabitá. Je to tím, že SSD disk postrádá mechanické části, a tak vyžaduje znatelně menší energii. Pořízením SSD disku ulehčíte notebooku nadvakrát.
- Využijte možnosti úsporného režimu, který snadno nastavíte na liště v pravo dole.
- Pokud se vzdálíte od zařízení na delší než krátkou dobu, doporučujeme místo režimu spánku, zvolit režim hibernace.
- Silný procesor hracích zařízení (H) s komponenty kvalitních grafických karet bude vždy spotřebovávat více, než úsporný procesor (U) s integrovaným grafickým čipem. Na baterii je také kladen vyšší nárok při práci s programy na grafický design nebo zpracování videí. Kapacita baterie by měla odpovídat tomu, co s notebookem uživatel dělá ale i když je baterie devíti-článková, prospěje jí, pokud velké programy ukončíte ve chvíli, kdy je již nebudete využívat.
Co s nafouklou baterií?
Častým problémem baterií na konci své životnosti je, že se nafouknou nebo jinak zdeformují. Nafouknutá nebo zvlněná baterie je nebezpečná. Pokud vaše baterie jeví známky jakékoli deformace, nebo vám přímo praská touchpad nad ní, neuvažujte o tom, že byste ji ještě pár dní používali. Vypněte zařízení a baterii vyndejte, nerozebírejte ji a vyhoďte jedině do elektroodpadu. Novou, odpovídající baterii vám rádi vyměníme na naší pobočce pcbrno. Nebo si můžete sami vybrat z nabídky levne-baterky.cz.
Pro sledování životnosti baterie existují šikovné programy
Každý notebook má přehled o výdrži baterie a i grafickým znázorněním baterky můžeme sledovat její stav. Pokud ale chcete mít přehled o přesném stavu životnosti akumulátoru, je dobré sledovat množství cyklů, které má za sebou a jak rychle se zkracuje její výdrž, tedy doba, jak dlouho baterie vydrží napájet notebook bez připojení k síti. Díky tomu vás nepřekvapí, když baterie odejde.
- Windows 8 a Windows 10 tyto informace zobrazí pomocí „powercfg/batteryreport“. Stiskněte klávesy Windows + X , vyberte Windows PowerShell správce, pokud se objeví okno žádající o potvrzení, potvrďte změny. Následně se otevře modré okno PowerShell. Do posledního řádku zkopírujte powercfg /batteryreport a stiskněte Enter. Windows vygeneruje report o stavu baterie, který uloží na disk C a zobrazí vám i cestu umístění souboru. Tuto cestu už jen vložíte do řádku rychlého vyhledávání Tohoto počítače. Obrazový popis postupu a co znamenají jednotlivé grafy reportu si můžete prohlédnout zde.
- Velice oblíbeným a hojně doporučovaným prográmkem je BatteryBar. Základní aplikace BatteryBar je šikovná v tom, že kromě kapacity, výkonu, uplynulého a zbývajícího času, ukazuje i míru opotřebení baterie. BatteryBar je ke stažení zdarma, rozšířená BatteryBar Pro si už uživatelé musí zakoupit.
- BatteryMon přehledně graficky znázorňuje stav baterie. Sleduje zbývající čas do vybití, zobrazuje komplexní informace o baterii. Dlouhodobě sleduje stav baterie pro pozdější analýzu, takže pro jasnou představu o baterii je lepší aplikaci nainstalovat dřív, než budete mít pocit nedostatečného výkonu.