Jak se projevuje počítačový vir?
Co je počítačový vir
Počítačový vir je stejně jako biologický vir, nebezpečný pro svého hostitele, snadno se šíří a nemusí být rychle rozpoznatelný. Škodlivý kód viru se spouští bez vědomí uživatele a do počítače se dostává podvodnými způsoby. Hostitelem viru je program nebo dokument na který se škodlivý kód naváže a při spuštění nebo otevření se aktivuje. Nejúčinnější obranou proti počítačovým virům je používání spolehlivého antivirového programu a dodržování zásad bezpečného chování na internetu. Co když se ale virus již do počítače dostal, jak to poznáme? K jeho odhalení potřebujeme vědět, jak se počítačový vir projevuje.
⚠ Nezapomínejte svoje data zálohovat a uchovávat na více místech. Velká číst virů útočí právě na vaše data. V případě napadení virem, budete rádi, že zálohu máte. Jak správně přistupovat k zálohování dat si můžete přečíst zde.

Jak se projevuje počítačový vir?
- Škodlivý software deaktivuje antivirový program a firewall.
- Výkon počítače nebo notebooku se výrazně sníží.
- Připojení k internetu se zpomalí.
- Internetové připojení vypadává bez zjevného důvodu.
- Objevuje se velký počet vyskakujících oken.
- Objevují se okna s nesmyslnými vzkazy.
- Na ploše se vám objeví neznámé ikony.
- Znaky na klávesnici neodpovídají znaku na klávese i když dříve byly v pořádku.
- Změnil se váš výchozí internetový prohlížeč.
- Operační systém padá bez zjevného důvodu.
- Vaše data jsou poškozená nebo ztracená.
- Šipka myši se sama pohybuje po obrazovce.
- Počítač nebo notebook přestal fungovat.
- Některé viry se snaží být i vtipné / děsivé pomocí různých zvukových nebo grafických projevů.
Jak se vir do počítače nebo notebooku dostane?
- Nejčastějším způsobem infikování počítače je neopatrností při zacházení s internetem. Škodlivý vir si stáhnete s neoriginálním balíčkem programu nebo doplňku z neprověřeného zdroje. Pokud si nejste jistí webovou stránkovou, souborem nebo programem, který jste si někde stáhli, zkuste online analýzu pomocí virustotal.com, Kaspersky.com, Eset.cz.
- Vir vám může být zaslán jako příloha emailu nebo neznámého kontaktu na Facebooku. Jakmile na přílohu kliknete, virus se spustí a nahraje se do operační paměti počítače nebo notebooku, Z operační paměti pc má škodlivý program přístup v podstatě kamkoli a působit škodu, ke které byl naprogramován.
- Škodlivý počítačový virus se do zařízení může dostat i při návštěvě některé z webových stránek, do kterých byl vir vložen. Může se stát, že neaktualizovaný prohlížeč tento vir do operačního systému propustí.
- Vložením USB, CD nebo disku do zařízení, jehož původ není jasný.
- Neznámý flash disk (nebo příloha zprávy, emailu aj.) může obsahovat systémové soubory, které útočí přímo na boot sektor, jenž obsahuje životně důležité data počítače a tím napadá a ničí celý operační systém.
- Můžete se setkat i s makroviry vložené do dokumentů Word nebo Excel. Makroviry pracují s rozhraním nástrojů, které dokumenty upravují a vymazávají. Makroviry naštěstí nezasahují celý operační systém, ale ničí data uložená v tabulkách a textu.

Jaké druhy škodlivých kódů pc napadají?
Malware – malicious software
Význam označení Malware, tedy zlomyslných programů, vychází ze záměru, pro který byly dané programy vytvořeny. Útočník podvodným způsobem získává citlivá data, hesla, přístupy a identitu uživatele. Některé z nich jsou schopny vytvořit tzv. backdoor pro pachatele, který se pomoci takového průchodu snadněji do systému dostane.
Trojský kůň

- Trojský kůň je asi nejznámější forma šíření viru, která se jako bájný dřevěný kůň vydává za něco, co není. Tak jako Trojský kůň měl být dar – škodlivé kódy se v tomto případě vydávají za antivirové programy, spoříče, doplňky a vylepšení. Snaží si získat důvěru a ošálit uživatele, aby si je do svých počítačů a notebooků bez váhání pustili sami. Samotný vir se ale do vašeho zařízení nedostane. Takovýto program může na pozadí mazat a ničit dokumenty nebo umožnit přístup k vašim složkám nezvanému hostu.
Červ / Worm
- Programový kód, který se dokáže do zařízení dostat sám se nazývá Červ. Tento nebezpečný červ se šíří a duplikuje pomocí bezpečnostních nedostatků internetové sítě. Nevyužívá k napadení přednostně programových souborů.

Ransomware
- Ransomware je vyděračským typem programu, který uživateli zablokuje přístup k operačnímu systému, zahesluje data na disku uložená (nebo napadne webový prohlížeč). K odšifrování a povolení přístupu do uživatelova počítače, požaduje zaplacení výkupného (např. v podobě licenčního poplatku, aktivační služby). Po zaplacení požadované částky slibuje uživateli sdělit heslo, kterým se zařízení opět zpřístupní. K vyděračskému typu patří i známý Policejní ransomwere, který uživatele vydírá na základě vymyšlených obvinění – pornografie aj.
Do zařízení se ransomware dostává pomocí trojského koně nebo červa. Nedoporučujeme tyto částky platit, pravděpodobnost, že vám útočník dá správné heslo, je malá. Obraťte se v případě napadení vyděračským virem na spolehlivý servis.
Crimeware
- Crimeware je software navržený přímo na páchání trestné činnosti. Pomocí crimeware je útočník schopen odcizení identity, získání přístupu k internetovému bankovnictví a placeným službám. Crimeware získává a útočník následně využívá, citlivá a důvěrná data jednotlivců nebo firem. Příkladem crimeware je například iframe na stránkách, které uživatel pravidelně navštěvuje a důvěřuje jim. Útočník se nabourá do html kódu stránek a vloží na ně tzv. rám. Uživatel například e-shopu stránku navštíví a něco si koupí, všechny data, které zadal při placení zboží, jsou ale sdílena i s útočníkem. Podobně fungují i nainstalované kyloggery, které s útočníkem sdílí přihlašovací údaje a hesla. Crimeware jsou také schopny využít povolených vzdálených přístupů do aplikací na uživatelově zařízení.
Grayware – software v šedé zóně
Grayware jsou nežádoucí aplikace, které způsobují nechtěné nebo obtěžující chování, kterými jsou vyskakující okna nebo špehování uživatele na internetu. Narozdíl od viru ale nepoškozují data nebo operační systém zařízení.
Adware
Adware si uživatel většinou nainstaluje do svého počítače nebo notebooku spolu s jinou aplikací. Adware je navržen tak, aby zobrazoval reklamu ve formě banneru nebo pop up oken, která se zobrazují opravdu často. V některých případech je přidáván do instalačního balíčku vývojáři, kteří si takto svoje aktivity financují a někdy je přidán dokonce i spyware.
Spyware
Spyware je navržen tak, aby monitoroval chování uživatele na internetu – historie navštívených stránek a preference pro cílenou reklamu – a shromažďoval o něm osobní informace -hesla, IP adresu, celé dokumenty nebo informace o nainstalovaných softwarech. Útočník shromážděná data prodává marketingovým společnostem nebo je využívá jinak pro svoje obohacení. Spyware na svém počítači nebo notebooku můžete rozpoznat pokud se vám objevují neznámé ikonky na ploše, systému se často restartuje a hlásí chyby, změní se domovská stránka nebo pomalým startem zařízení.
Máte-li podezření, že Vám Vaše zařízení napadl nebezpečný vir nebo červ, neváhejte kontaktovat služby PC Brno. U nás v servisu si s nimi poradíme.