Jak zachránit notebook politý vodou

Polili jste si notebook? Následující kroky zvýší šanci na jeho záchranu.

Pokud se vám nedopatřením podařilo vylít si na notebook nápoj či vodu, nemusí to být přímo katastrofa, budete-li jednat rychle a podle následujících pokynů. Poradíme Vám, jak zachránit notebook politý vodou.

Jak zachránit notebook politý vodou

Jak zachránit politý notebook? / foto: Envato

Prvním krokem je okamžité vypnutí počítače, proto nečekejte než se systém vypne běžným způsobem, ale dlouze stiskněte tlačítko Start, jenž vypnutí notebooku vynutí podstatně nejrychleji.

Zařízení odpojte od přívodu elektřiny, pokud jste jej zrovna měli připojený na zdroj napájení. Nezapomeňte vytáhnout myš, veškeré USB a externí disky připojené k notebooku. 

Notebook zvedněte z místa, které bylo tekutinou zasažené, zamezíte tak delšímu působení tekutiny na přístroj. Notebook otočte a položte na savý materiál tak, aby tekutina mohla rychleji vytéci. Nejlépe tedy postavte počítač na delší hranu obrazovky a delší hranu klávesnice, tzv. do stříšky.

Pomocí savé utěrky očistěte veškerou viditelnou vlhkost na přístroji.

Máte-li notebook s vyjímatelnou baterií, vytáhněte ji pomocí posuvného jezdce, díky kterému je baterka k počítači připevněna. Máte-li notebook s vnitřní baterií, pro její vytažení je nutné prvně odšroubovat zadní kryt. Máte-li zkušenosti s rozděláváním počítače, odpojte všechny vyjímatelné komponenty. Pokud jste to nikdy nedělali, raději nechte šroubky tam, kde jsou.

Čeho se vyvarovat..

Zařízení nezapínejte, abyste zjistili, jestli se rozjede. Pokud byste svůj notebook, který je vlhký, zapnuli, mohlo by dojít ke zrychlené oxidaci konektorů a tištěných spojů, které by se mohly nenávratně poškodit. V zásadě platí nechat laptop schnout po dobu 24 hodin.

Další chybou, kterou se lidí dopouštějí při snaze přijít na to, jak zachránit notebook politý vodou, je sušení fénem. Pokud nemáte fén se studeným vzduchem, nesnažte se jeho pomocí notebook vysušit. Teplota, kterou běžný vlasový fén produkuje, by mohla zapříčinit další poškození a oxidaci vnitřních komponentů jen urychlit.

I když se vám bude zdát, že vaše zařízení v pořádku je, kontaktujte raději svého servisního technika, který se na váš notebook podívá a odborně vysuší i vnitřní části přístroje tak, aby vám váš notebook déle sloužil. Taková prohlídka bude rychlá a ušetří vás pozdějšího řešení nečekaných poruch a následné opravy notebooku.

Nemáte-li v okolí bydliště servis, kam jste zvyklý chodit, neváhejte kontaktovat náš servis v Brně https://pcbrno.cz/kontakt/.