Jak zrychlit notebook?


Pomocí SSD a údržby PC.

Jelikož notebook, který zamrzá a pomalu se načítá, potrápil už každého z nás, internet překypuje návody, tipy a triky, jak snadno a rychle pomalý notebook zrychlit. Pravda je taková, že málokterý z těchto postupů, notebook ve své podstatě opravdu zrychlí. Jedná se o rady, jak notebook nebo počítač, udržovat nezanesený a čistý. Takže, jak zrychlit notebook? Pořiďte si SSD disk a pravidelně čistěte software od zbytečných nánosů, které se při užívání přístroje automaticky do paměti ukládají.

Co je SSD disk a proč ho chtít?

Solid state disk neboli polovodičové paměťové zařízení je jednotka, která se v současné době prosazuje jako alternativa k HDD, pevnému disku. SSD se přednostně používá k zrychlení PC. Nemusíte kupovat nový, rychlejší notebook nebo PC, stačí si pořídit SSD.

SSD disk narozdíl od pevného disku nemá pohyblivé části – jemnou mechaniku – a tak je odolnější během manipulace s notebookem, má až 3x nižší spotřebu energie a má několikanásobně vyšší rychlost přenosu a čtení.

Jak zrychlit notebook?
Spolehlivé zrychlení notebooku pomocí SSD / Foto: Envato

Průměrná sekvenční rychlost přenosu a čtení dobrého disku je 500 MB/s. Náhodná rychlost čtení a zápisu – IOPS ( Input-Output Operation Per Second ) u těch nejrychlejších dosahuje 80 000 IOPS pro čtení, a 60 000 IOPS pro zápis. Což je pro srovnání s obyčejným pevným diskem, který má rychlost čtení 150 IOPS, 533,33 x rychlejší.

SSD jsou také menší, tedy lehčí, nevyžadují chlazení a nevydávají hluk. 

Nevýhodou SSD disku je sice životnost, která se odvíjí od množství přepsaných dat, nynější výrobci ale uvádějí, že přepis dat je rovnoměrně rozvržena tak, aby životnost SSD byla vyšší než u běžného pevného disku. I tak, doporučujeme si svá data zálohovat, ať se jedná o jakékoli zařízení.

SSD si můžete pořídit ve třech velikostních kategoriích, menší 64 – 128 GB, střední 240 – 480 GB, jenž se hodí pro větší objem dat a největší 512 GB – 4 TB, jako plná náhrada mechanických disků, nebo pro práci s objemnými daty.

Na nejvyšších žebříčcích spolehlivosti se umisťují značky Samsung, Kingston a Crucial. Disky Patriot Burst, WD Green / Blue a SanDisk, také nejsou druhořadými komponenty.

Chcete-li funkci SSD disku lépe porozumět, na czc.cz je podrobný článek s užitečnými informacemi. https://www.czc.cz/co-se-v-recenzich-ssd-disku-nedozvite/clanek

Kroky, které vám pomohou udržovat software čistý.

Zásadní pro optimální rychlost notebooku či počítače je právě pravidelná údržba vašeho notebooku. Nemusíte být IT specialista abyste si zvládli zanesený počítač vyčistit sami. Povíme si, kde a jak znovu zrychlit notebook v pár krocích.

Kapacita disku

Prostor pro ukládání není v notebooku nekonečný. Kapacita takového prostoru se odvíjí od velikosti RAM a Pevného disku. Pevný disk vašeho zařízení potřebuje 10 – 15GB volného místa, aby mohl pracovat s dočasnými soubory a aby mohl reagovat na úlohy, které po něm, vyžadujete. Když otevřete “Tento počítač”, zobrazí se vám ikonky pro disk C a D, popřípadě další disky. Zde je jasně patrná kapacita vašeho zařízení a tedy na kterém disku je potřeba promazávat. Nepotřebné dokumenty přesunujte do koše již během práce, víte-li, že je nebudete potřebovat. Koš pravidelně vysypte. Opomíjené jsou “Stažené dokumenty”. Spousta nepotřebných a velkých dokumentů se může schovávat právě zde. Cloudové úložiště nebo externí disk jsou řešením, pokud máte velké množství dat, která se již na disky nevejdou a není ve vašem zájmu je mazat.

Odstranění nepotřebných souborů

Jak zrychlit notebook?
Vyčištění přeplněného disku od dočasných souborů.

I když pouze procházíte internet nebo se díváte na film, do paměti se ukládají pracovní soubory, které následně notebook zpomalí. Tyto soubory je potřeba průběžně mazat. Windows má v nabídce programů i jeden, který je k tomu přímo určený. Do vyhledávání programů a souborů zadejte “Vyčištění disku”, program spusťte a ten vám už nabídne, který disk chcete vyčistit. Poté, co projde jednotku, vám také zobrazí soubory, které můžete odstranit a kolik místa na disku získáte. 

Odinstalování nepotřebných programů

Nezapomínejte odinstalovat programy, které již nepoužíváte a zbytečně zabírají místo. Mohou to být staré hry nebo starší verze různých aplikací. Pro čištění disku můžete využít i volně dostupné programy jako je CCleaner, IObit nebo Uninstaler.

Aktualizace

Aktualizace softwaru jsou otravné a přichází skoro vždy v tu nejnevhodnější chvíli. Neměli byste ale na ně proto zanevřít. Aktualizace operačního systému jsou nutné pro správné fungování a napomáhají bezpečnosti vašich dat. Pod ikonkou Windows stačí zadat “Vyhledat aktualizace” a systém vám nové aktualizace sám nabídne a vyhledá, kdy byla poslední provedena.

Zakázat automatické spouštění aplikací při startu

Některé aplikace, jako je Skype nebo Adobe Reader se zpustí zároveň při zapnutí notebooku a tak celý proces načítání trvá pomaleji, než kdybyste si tyto programy zpustili až ve chvíli, kdy je budete opravdu potřebovat. Jaké programy máte spuštěné si můžete zkontrolovat v pravo dole na liště.  Zamyslete se, zda tyto programy potřebujete mít opravdu stále zapnuté a pokud jste našli program, který nevyužíváte a chcete jeho automatické spuštění vypnout, zadejte do pole vyhledávání “Správce úloh” nebo stiskněte kombinaci Ctrl-Alt-Del, která správce otevře. Zobrazí se vám seznam s užívanými programy, na daný program klikněte pravým tlačítkem a zvolte “Zakázat”. Daný program se nebude spouštět automaticky a pokud se v budoucnu rozhodnete opačně, stejnou cestou jej můžete zase povolit. Spouštění notebooku se díky tomu značně zrychlí.

Defregmentace hard disku

Pokud máte pouze klasický hard disk, můžete také využít možnost defragmentace disku. Jedná se o nástroj, který data přeorganizuje tak, aby byla znovu snadněji k nalezení a tak se čtení souborů zrychlí. Tento nástroj najdete přes Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Defragmentace disku. Pro SSD disky tento nástroj nepoužívejte, SSD funguje jiným způsobem a defragmentace by mu mohla pouze škodit.

Teď už je jasné, jak zrychlit počítač a udržovat jej plně funkční i při vyšší zátěži. Na závěr už jen nutné zmínit, že odborné čištění hardwaru je také součástí správné údržby vašeho notebooku.