Odvirování počítače nebo notebooku


Jaké hrozby na uživatele počítačů a notebooků číhají v podobě různých škodlivých softwarů jsme již rozepsali v předchozím článku. Obecně platí, že naprostá většina uživatelů spoléhá na nějaký druh antivirového programu. Některé sofistikované nebo nové, antivirovému programu doposud neznámé, tipy škodlivých kódů jsou schopny antivir obelstít a do systému se dostat. Pokud má uživatel podezření, že se mu do operačního systému škodlivý software přece jen dostal, je potřeba co nejdříve provést kroky k odvirování počítače nebo notebooku.

Odvirování počítače nebo notebooku
Dostal se vám malware do operačního systému? Foto: Envato

Pokud počítač nebo notebook výrazně snížil svůj výkon, anebo se vypíná bez zjevného důvodu, je možné, že byl napaden zákeřným malwarem. Když při brouzdání internetem vyskakuje neobvyklé množství reklamních oken, nejspíš je v systému přítomen adware a možná i spyware. Ransomware zašifruje data v přístroji a k jejich uvolnění žádá výkupné. Výkupné doporučujeme neplatit. V takovém případě je nejlepší počítač nebo notebook vypnout a předat zkušeným technikům, kteří si s vyděračským softwarem poradí.

Kroky k odstranění viru

Přeinstalování operačního systému

  • Ve chvíli, kdy je uživatel přesvědčen, že k napadení škodlivým virem došlo, nejbezpečnějším krokem je přeinstalování operačního systému. Po přeinstalování operačního systému se škodlivého softwareu zaručeně zbavíme. Nevýhodou tohoto řešení ale je to, že se zbavíme i nainstalovaných aplikací, vlastního nastavení a dat, která jsme si neuložili mimo paměť daného zařízení.
  • Je také důležité, aby uživatel nezapomínal na aktualizace operačního systému. Aktualizace softwaru nabízí vyšší bezpečnost a odstranění chyb.

  Nezapomínejte svoje data zálohovat a uchovávat na více místech. Velká číst virů útočí právě na vaše data. V případě napadení virem, budete rádi, že zálohu máte. Jak správně přistupovat k zálohování dat si můžete přečíst zde.

👾👾👾

Odvirování počítače nebo notebooku pomocí antiviru

Antivir je program, který v počítači rozpoznává a odstraňuje škodlivý software. Antivirový program prohlíží soubory a sleduje aktivitu programů, které by mohly vykazovat známky podezřelého chování nebo se svým kódem shodovaly s databází známých škodlivých programů. Je důležité antivir pravidelně aktualizovat, díky čemuž se databáze průběžně doplňuje a tím lépe chrání.

Odvirování počítačů, notebooků
Chraňte se před havětí antivirovým programem

Antivirové programy provádějí ochranu v reálném čase, to znamená, že kontrolují stažené soubory, složky, aplikace a navštívené stránky ve chvíli, kdy se vytvoří, otevírají nebo spouští. Antivir nabízí službu testů / scanů, které si uživatel může nastavit automaticky nebo provést manuálně.

V případě hrozby tedy uživatel provede test / scan systému a antivirus projde veškerý obsah počítače nebo notebooku a na potenciální hrozby upozorní. Najde-li se napadený soubor nebo program, antivir má tři možnosti řešení. Podezřelý nebo infikovaný objekt se pokusí viru zbavit, tzv. vyléčit, může jej umístit do karantény – soubor se nedá používat a virus se dále nešíří, a nebo infikovaný soubor vymaže.

⚠  Spoléhejte vždy pouze na jeden antivirový program. Máte-li spuštěný např. Windows Defender – ve windows zabudovaný antivir – nevyplatí se nechat spuštěný ještě další. Oba programy se budou snažit zkontrolovat stejné soubory a v důsledku nebude ani jeden pracovat správně. 

Antivirové programy, které doporučuje servis PC Brno: jedničkou na našem žebříčku je slovenský ESET NOD32 / český AVG nabízí i verzi zdarma / kvalitní je také Bitdefender, špičkový Norton nebo TotalAV.

Online antivirové programy

Odvirování počítače nebo notebooku / online antivir
Virustotal prohlédne soubory i webovou stránku.

Online antivirové programy odvirování počítače nebo notebooku provedou přes internetový prohlížeč (některé z nich ale stejně uživatel stáhnout musí). Online antivirové programy nechrání zařízení ale provedou kontrolu aniž-by si je uživatel musel dlouze instalovat. Nalezené hrozby program ohlásí a případně maže. Takový antivir má přístup k nejaktuálnější verzi databáze. Bohužel opravdových online scanů není mnoho a některé jsou přímo určené k šíření malewaru v uživatelově počítači a notebooku. Proto doporučujeme používat zakoupený antivirový software ale pokud potřebuje uživatel rychle detekovat nákazu, Norton Power Eraser a VirusTotal jsou prověřené adresy.

Antispyware aplikace

Hlavní antivirové programy jsou schopné odhalit adware a spyware, ne však vždy se jim to daří. Z toho důvodu vývojáři nabízí i antispyware / antiadware aplikace. Tyto aplikace se zaměřují především na spyware, který se nemusí nijak projevit a přesto skrytě sbírá informace o uživateli. Spyware a adware se do zařízení často dostane spolu s instalačním balíčkem a uživatel jeho umístění odsouhlasí spolu s licenčními podmínkami. Z tohoto důvodu je lepší, si při instalaci programů tyto podmínky číst. Opět zde platí, že se vyplatí používat prověřené zdroje. Malwarebytes, SuperAntiSpyware, Spyware Terminator.

Odvirování pomocí záchranného CD nebo flash disku

V případě, že malware antivirové kontrole odolává, použijeme k odvirování záchranné CD nebo USB flash disk. Záchranná jednotka obsahuje antivirový program, který se spustí samostatně, bez ohledu na systém nainstalovaný na zařízení. Tento záchranný disk si může uživatel vytvořit sám. Zde naleznete podrobný návod (Avast Antivirus), jak si záchranný disk vytvořit a provést v pc kontrolu. Záchranný disk můžete vytvořit i s pomocí dalších antivirových programů: Kaspersky Rescue Disk / Comodo Rescue Disk nebo Eset SysRescue Live.

odvirování notebooku pomocí záchranného USB
Vytvoření záchranného USB flash disku k odvirování notebooku.

Škodlivý kód, který je potřeba ze systému odstranit je program – spustí se spolu s operačním systémem, proto je nejvhodnější provádět kontrolu v nouzovém režimu. V nouzovém režimu se spustí jen jednoduché ovladače. Programy, které mohou být infikovány, jsou vypnuté.

Spuštění nouzového režimu u Windows

  • U Windows 10 se do nouzového režimu dostanete následovně. Stiskněte klávesu Shift, podržte ji a v nabídce Start stiskněte na Restart. Objeví se rozšířené možnosti spuštění. Zvolte Odstranit potíže →  Upřesnit možnosti → Nastavení spouštění → Restartovat. Následně pomocí klávesy F4 zvolíte Nouzový režim.
  • U Windows 8 nabídku s možností restartu a vypnutí, se zobrazí až po zmáčknutí kombinace klávesnic Win+i. Následně postupujeme stejně jako u Windows 10.
  • U Windows 7 je přechod do nouzového režimu jednodušší, stačí během startu systému opakovaně stisknout klávesu F8. Windows zobrazí černou obrazovku Rozšířené možnosti spuštění → Nouzový režim → Enter.

Po vložení záchranného disku USB nebo CD, postupujeme stejným způsobem jako s běžným antivirovým programem. Po vyčištění počítač / notebook restartujeme nebo vypneme.

Odvirování počítače nebo notebooku připojením ke zdravému zařízení

Pokud má uživatel k dispozici další zařízení, které není infikováno, nabízí se možnost odvirovat disk s operačním systémem pomocí zdravého zařízení. Když je virem napadený systém Windows a zdravé zařízení disponuje operačním systémem Linux, odvirování proběhne bezpečněji. V každém případě, je při tomto způsobu odvirování nutno dávat pozor, aby infikovaný disk nepřenesl škodlivý kód do zdravého systému.

  • Infikovaný disk vyjmeme z počítače nebo notebooku a vložíme do rámečku s USB portem. Infikovaný disk následně připojíme ke zdravému počítači, ve kterém je nainstalovaný spolehlivý antivirový software. (Připojený infikovaný disk po připojení USB portem neotevíráme). Ve zdravém počítači uživatel otevře antivirový program. Ikonku antivirového programu uživatel nalezne v pravo dole, na liště se spuštěnými nástroji. Otevře se okno antivirového programu s nabídkou akce. Uživatel vybere možnost skenování jednotky, která je k počítači připojena a následně na ní vyléčí nebo smaže infikované soubory.
  • Odvirovaný disk uživatel připojí zpět do původního přístroje.
odvirování notebooku
Zavirovaný disk připojený k neinfikovanému zařízení. Foto: Envato

Závěrem

Jestliže se škodlivý software stále projevuje po těchto krocích, nejlepším řešením je vyhledat zkušený servis, který vytvoří zálohu vašich dat a s problémem si poradí.

Pokut se uživateli podařilo zákeřného malwareu zbavit, neměl by ještě zapomenout změnit hesla internetového bankovnictví, účtů na sociálních sítích i přístupů do zařízení.