Opravit počítač nebo koupit nový?

Počítače a notebooky jsou spotřebním zbožím. Životnost jednotlivých zařízení se ale diametrálně liší v závislosti na kvalitě produktu a způsobu, jakým je používán. Mohlo by se zdát, že životnost, obzvláště notebooků, postupem času neúměrně rychle klesá. A někteří uživatelé svoje notebooky nebo počítače prodávají již v době, kdy jim končí záruka, a raději si pořizují přístroje nové, než aby dali počítač opravit.

Opravit počítač nebo koupit nový? Servis notebooků Brno

V PCBRNO.CZ opravíme chybní komponent, takže nemusí být vyměněna celá základní deska. Servis notebooků Brno. Foto: Envato.

Výrobci také vyvíjejí nové a nové funkce či vylepšení. Tyto novinky kladou na hardware stále větší nároky a tím toto spotřebitelské chování podporují. Z toho by se mohlo zdát, že životnost plně využívaného notebooku, nebo počítače, může být pouze tři až čtyři roky. Takže když se na přístroji něco pokazí, majitel notebooku (nebo stolního počítače) stojí vždy před rozhodnutím, zda se pokusit přístroj opravit nebo se raději podívat po novém.

V našem servisu PCBRNO.CZ se snažíme zasadit o to, aby se uživatelé svých zařízení tak jednoduše nevzdávali. Radíme uživatelům, jak správně posoudit, zda je čas počítač opravit nebo již pořídit nový.

Nakupujme zodpovědně

Při nákupu nového zařízení bychom neměli zapomínat na životní prostředí. Než-li koupíme levné zařízení, u kterého již počítáme s krátkou životností, měli bychom zvážit fakt, že každé elektronické zařízení, které doslouží, se stává nebezpečným odpadem. Každý notebook a počítač obsahuje desítky chemických prvků a plastové díly, které se nelehko recyklují. Při likvidaci elektronického zařízení se uvolňují nebezpečné toxické látky a samotná likvidace spotřebuje velké množství energie. A tedy s ohledem na globální ekologické a ekonomické problémy, se v současné době stává koupě kvalitních repasovaných notebooků a počítačů, úspornou a moderní volbou.

Při nákupu nového notebooku nezapomínejte na životní prostředí

Oprava stávajícího nebo koupě repasovaného notebooku je zodpovědnou volbou k životnímu prostředí. Foto: Envato.

Repasované notebooky – Repasované, nebo tzv. renovované notebooky, jsou kvalitní modely, které již prošly profesionálním servisem. Výhodou takového notebooku je nesrovnatelně nižší cena, než v případě koupě zcela nového přístroje. Druhou kvalitou, vedle nízké ceny je, že takovýto repasovaný notebook, nebo stolní počítač, prošel zevrubným profesionálním servisem. Servisní technik přístroj pečlivě vyčistí a prověří životnost každého komponentu. Pokud je v počítači opotřebovaný nebo jakkoli vadný hardware, je vyměněn za nový. Notebook či počítač se dále testuje a nově přeinstaluje na verzi aktuálního softwaru. Běžně se také zvyšuje operační paměť RAM a přidává se SSD jednotka, která přístroj mnohonásobně zrychlí.

Pokud tedy počítač nebo notebook opravit nelze, radíme zvážit možnosti kvalitních předváděcích nebo repasovaných zařízení.

Kdy se vyplatí počítač opravit?

Vylepšení notebooku a pc

Starší ale kvalitní modely s malou pamětí, nízkokapacitním diskem nebo nedostatečnou baterií nepatří do šrotu. Tyto nedostatky odstraní pořízení nových komponent.

  1. nedostatečná operační paměť RAM notebooku nebo počítače se projevuje pomalou odezvou zařízení. Tento nedostatek se  jednoduše vyřeší nákupem odpovídajícího modulu.
  2. nízká kapacita disku –  v případě, že kapacita disku uživateli nevyhovuje, stačí pořízení většího HDD nebo rychlého SSD disku. Například cena (uživateli oceňovaného) SSD Kingston A2000 s 250 GB, se pohybuje něco málo nad 1000,-Kč.
  3. baterie notebooku už nic nevydrží – není nic jednoduššího než baterii vyměnit za nový, odpovídající model.
  4. Přečtěte si pár rad, jak zrychlit pomalý notebook či počítač , nebo jak prodloužit životnost baterie.

Oprava počítače nebo notebooku

  1. Když se nám náš počítač nebo notebook porouchá, zamysleme se, zda nám doposud stačil a vyhovoval. Zda jsme už měli pocit, že našim nárokům notebook nebo počítač prostě nestačí a i kdyby se neporouchal, chtěli bychom si pořídit jiný. Pokud ale doposud přístroj fungoval k spokojenosti majitele, měl by uvažovat nejdřív o zjištění problému a možnosti opravy.
  2. V servisu notebooků a počítačů vždy nejdřív proběhne diagnostika závady a odhad ceny opravy, vzhledem k náročnosti úkonu. V některý případech stačí pouze vyměnit jednotlivé komponenty, někdy komplexní profylaxe (kompletní vyčištění počítače a příslušenství), a někdy je nutné měnit i celá základní deska. Díky předchozímu odhadu nákladovosti opravy od zkušeného servisního technika, se uživatel může rozhodnout, zda bude oprava výhodná nebo ne. Ze zkušeností u nás v servisu PC Brno můžeme říct, že výhody oprav a prodloužení životnosti stávajícího zařízení ve velké většině převažují ty případy, kdy by oprava byla finančně nevýhodná.
  3. Opotřebování mechanického rázuvýměna pantů u obrazovky, nové klávesnice nebo chybějící klávesa, prasklý kryt. I nefunkční USB port nebo napájení jsou závady, které v servisu výpočetní techniky hravě a levně vymění.
  4. Vyberte si pro opravu notebooku nebo počítače neautorizovaný servis.  Oprava notebooků a počítačů v neznačkovém servisu vychází levněji. Servisní technik má větší svobodu v tom, co může pro opravu udělat.

Výměna vadných komponent

Mnoho závad v elektronice je poměrně standardních a servisní technik je pohotově vyřeší na místě nebo do druhého dne. Stává se ale i to, že konkrétní náhradní komponenty nejsou dostupné a je nutné je zvlášť, pro daný model, objednat. Některé komponenty musíme objednávat ze zahraničí nebo partnerského dodavatele přímo z výroby. Servis bohužel nemá na rychlost dodání komponent vliv a o to déle majitel zařízení na opravu čeká. Delší čekací doma je ale dvakrát vyvážená cenou. V PCBRNO.CZ svým klientům nabízíme notebooky k zapůjčení, které mohou po dobu opravy plně využívat.

Opravit počítač nebo koupit nový?V autorizovaném servisu nevymění pouze ten konkrétní komponent ale celou základní desku. Majitel zařízení zde platí rozdíl mezi cenou nefunkční komponenty a cenou celé desky. Například oprava napájecí části základové desky vyjde od 2 500,- ale výměna celé desky vychází cenově od 8 000,- podle modelu zařízení. Podobné cenové rozdíly jsou i u dalších zásahů na základové desce a celkem čitelně ukazují výhody oprav toho dílu, který je důvodem závady.

V servisu PCBRNO.CZ jdeme v rámci našich služeb ještě dál. Ve chvíli, kdy se nutné komponenty k opravě daného zařízení již nevyrábějí, použijeme Náhradní díly z repasovaných zařízení. Nabízíme kompletní servis notebooků v Brně.

Máte k tématu otázky nebo se chcete poradit? Zavolejte nám nebo napište do kontaktního formuláře, rádi Vaše dotazy zodpovíme.