Přeinstalování Windows 10

V případě, že váš notebook nebo počítač jede pomalu, systém často padá a programy, které potřebujete k užívání, mají pomalou reakční dobu, je čas k přeinstalování operačního systému (OS). Někdy je potřeba přejít na novější verzi Windows kvůli podpoře bezpečnosti. Běžně uživatelé nového zařízení raději přeinstalují operační systém, než aby se ručně zbavovali přednastavených, zbytečných, programů.  A někdy se opravdu stane havárie v systému a reinstalace je nejlepším řešením problému. Než se budeme věnovat současné novince Windows 11, povíme si, jak na přeinstalování stávajících Windows 10.přeinstalování Windows 10

⚠ Nezapomeňte si před reinstalací a opravami systému zálohovat veškeré dokumenty a nastavení počítače.

⚠ Všechny aplikace, které nejsou standardně součástí Windows, budou během reinstalace odstraněny (platí i pro Windows Office). Reinstalace OS odstraní aplikace nainstalované výrobcem i ty později instalované uživatelem. Z operačního systému zmizí také ovladače a aplikace podpory. Pro znovuzískání všech ztracených programů, je třeba ruční instalace. Proto doporučujeme, aby si uživatel vytvořil zálohu instalačních programů a uložil si aktivační klíče pro opětovnou instalaci.

⚠ Ovladače, které potřebujete pro správné fungování vašeho OS si raději stáhněte předem, nemáte-li přístup k jinému počítači s internetem. Může se stát, že vám bude chybět i ovladač pro síťovou kartu a internet na nově instalovaném počítači může zlobit.

Kdy je čas OS přeinstalovat?

 1. v případě, že operační systém nenaběhne, zobrazuje pouze načítání nebo základní program počítače BIOS
 2. přeinstalovat OS je potřeba pokud se uživateli nepodařilo „Obnovit zařízení do továrního nastavení“
 3. pokud se nepodaří provést „Opravnou reinstalaci OS“

Médium na přeinstalování Windows 10 

V vzhledem k tomu, že notebooky se ztenčují a internet zvyšuje svoji rychlost, Windows 10 se na DVD instalačním disku již nepořizuje. Pro reinstalaci Windows je třeba vytvoření instalačního média USB flash drive. Použít můžeme i bitovou kopii disku, pokud jsme si ji už dříve vytvořili jako zálohu celého disku.

Jak na čistou instalaci

Čistá instalace znamená, že nám na disku nezůstávají staré systémové soubory předchozích verzí Operačního systému. Všechna předchozí data se ze systémového disku odstraní a nahradí je jen jeden operační systém. Operační paměť zařízení není zbytečně zatěžována.

Nastavení bootování pc z instalačního disku USB

 • BIOS (basic input output system) – je základní vstupně-výstupní program, který umožňuje počítači zkontrolovat zařízení a komponenty hardwareu. Systém BIOS na základě získaných informací počítači a operačnímu systému říká, jak nejlépe a bez jakýchkoliv potíží s nimi pracovat.
 • Bootbootování / zavádění – je proces, jenž probíhá při spuštění nebo restaurování notebooků a počítačů. Bootování je start operačního systému.
 1. Bootovací menu – Ve chvíli, kdy zapínáte notebook nebo počítač, objeví se nejdříve černá obrazovka. V tuto chvíli, v závislosti na modelu, stiskneme a držíme klávesu F12 (např. ThinkPad, Dell, Lenovo), F9 (hp), F10 nebo Delete (Asus). Zobrazí se nám bootovací menu. V této fázi je potřeba vybrat médium USB ze kterého chceme OS bootovat.
 2. Nebo nastavení v BIOSu – po spuštění notebooku opakovaně zmáčkneme tlačítko F2. Díky tomu se spustí základní program BIOS. Na vrchní liště se pomocí pravé šipky přesuneme na pozici menu s názvem Boot. Šipkou dolů vybereme médium USB a stiskneme Enter. Vybrané USB se přesune na první místo v seznamu možností. Stisknutím klávesy F10, která zadá příkaz uložit a ukončit. ⚠ Po nainstalováni OS Windows stejným postupem vraťte výchozí nastavení v BIOSu. Z pravidla na HDD nebo SSD disk.

Reinstalace krok za krokem

 1. Ve chvíli, kdy opustíme prostředí BIOS, systém by se měl načíst – tedy nabootovat – z instalační jednotky USB.
 2. Prvním okno, které nám Microsoft připravil, je okno se základním nastavením jazyka, času a klávesnice. Po zadání námi preferovaných voleb klikneme na volbu „Další“.

  přeinstalování Windows 10
  bohužel možnosti obrazové dokumentace jsou v této fázi omezené
 3. V následujícím okně zvolíme „Instalovat“. Tím spustíme instalační program.
 4. Na dalším okně se nás ptají na produktový klíč. Nelekejte se, tento klíč je součástí notebooku a Windows si ho najde v zařízení sám. Zvolíme možnost „Nemám kód Product Key“
 5. Nyní si vyberete verzi Windows, kterou budete používat – Windows Home (nejběžnější), Education (studentská) nebo Windows Pro (podniková).
 6. Přijmeme licenční podmínky.
 7. V dalším okně se nás budou ptát, jaký typ instalace si přejeme. První možností je Update: Nainstalovat Windows a zachovat soubory, nastavení a aplikace. Tato volba je dostupná pouze, pokud již na počítači běží podporovaná verze Windows. Bohužel, tímto způsobem si můžeme i přesunout spoustu zbytečností, které nám počítač zpomalují. Doporučujeme tedy provést čistou instalaci za pomocí druhé možnosti. Druhá možnost je Vlastní: Jenom nainstalovat Windows.přeinstalování Windows 10 krok za krokem
 8. Nyní se dostaneme do nabídky, ve které vybíráme disk, na který chceme Windows 10 nainstalovat. Je to jednotka – disk rezervován systémem (typ systémový). Jedná se o jednu jednotku rozdělenou na více částí. Postupně jednotlivé oddíly, které nejsou označeny jako systémové, odstraňte. Po označení disku zvolíme „Odstranit“. Zůstane nám pouze jedna jednotka bez dalších oddílů a tu necháme označenou. Zvolíme „Další“.(Pokud máte počítač nový, je zde pouze jeden disk a stačí pokračovat na „Další“).
Probíhá Instalace a nastavení účtu uživatele
 1. Instalace samotná potrvá 15 – 40 minut v závislosti na vlastnosti disku (SSD nebo HDD atd.).
 2. Následně se zařízení restartuje a uvítá uživatele další nabídkou nastavení.
 3. „Začneme touto oblast. Je to správně?“. Zde zvolíme oblast Česká Republika a stiskneme „Ano“.
 4. Následuje „Jedná se o správné rozložení klávesnice?“ „české“ – zvolíme„Ano“.
 5. „Chcete přidat druhé rozložení klávesnice?“ „Přidat rozložení“ – v současné době je potřeba přidat si i anglickou klávesnici.
 6. V tomto bodě nám počítač nabízí připojení k síti. Pokud se k síti internetu připojíte, budete vyzváni k přihlášení k účtu Microsoft. V případě, že zvolíte možnost v levém dolním rohu „Nemám Internet“, budete dále pokračovat tak, že si vytvoříte lokální účet počítače. (Doporučujeme si nejdříve vytvořit lokální účet a až poté se přihlásit k Microsoftu)
 7. V další fázi nás Windows vyzve k vyplnění jména uživatele. Zvolíme si jakékoliv jméno, které chceme na obrazovce vídat → „Další“. Následně můžete zadat heslo ale vyplňovat jej v této fázi nemusíte. Vyhnete se opakovanému zadávání hesla při každé další aktualizaci a instalaci programů, které následně budete do zařízení přidávat.
Nastavení soukromí a reklam
 • V další fázi se budeme věnovat nastavení od Microsoftu. Váš notebook nebo počítač se bude dále ptát, zda si přejete „Provádět více akcí hlasem“. Tedy jestli si přejete rozpoznávání hlasu, diktování a mluvení s Cortanuou. Cortana je virtuální asistent od Microsoftu, obdoba Siri of Applu.
 • Povolit Microsoftu a aplikacím využívání vaší polohy – jedná se o šikovnou pomůcku. Díky sledování polohy zařízení může uživatel využít navigačních aplikací. Samosebou jej ale bude Microsoft využívat i k cílené reklamě.
 • Najít moje zařízení – tato funkce využívá sledování polohy zařízení. Pokud jej uživatel ztratí nebo mu jej někdo ukradne, může uživatel zařízení pomocí této funkce lokalizovat.
 • Odesílat diagnostická data do Microsoftu„Odesílat povinná a volitelná diagnostická data“ – znamená, že Windows bude odesílat nashromážděná data o uživatelově chování na internetu, využívání aplikací a funkcí. Systém bude vždy nějaká data odesílat kvůli hlášení chyb a jejich nápravě ale uživatelské chování si z těchto dat, které odesílá, dají vyjmout. Uděláte to tím, že vyberete druhou možnost „Odeslat nepovinná diagnostická data“.
 • Zdokonalit psaní rukou na klávesnici – v tomto případě Windows odesílá data o tom, jak používáme klávesnici a dotykový display. Tyto informace slouží k zlepšování funkce rozpoznání jazyka a našeptávání při psaní.
 • Microsoft nám dáte nabízí přizpůsobení reklamy na základě diagnostických dat. Je zcela na uživateli, zda si přeje, aby reklamy, kterým se stejně úplně vyhnout nedá, bude chtít mít přizpůsobené tomu, co by ho opravdu mohlo zajímat.
 • Umožnit aplikacím používat reklamní ID – v podstatě se jedná o ještě cílenější nastavení reklam, které se vztahují n aplikace Windows.
Po přeinstalování Windows 10 si ještě zkontrolujte aktivaci

Po ukončení přeinstalování Windows 10, se podíváme přes nabídku Start → Nastavení → Aktivace, zda je Windows 10 na počítači aktivovaný pomocí digitální licence. Pokud je zde napsáno, že systém je aktivován, znamená to, že je instalace kompletní a v pořádku.