Údržba a zrychlení notebooku Lenovo Ideapad 110 se zálohou dat

Jak probíhá údržba a zrychlení notebooku Lenovo Idepad 110? Vyměníme pomalý HDD disk za rychlý SSD disk se zálohou dat. Poté vyčistíme komponenty od prachu a aplikujeme novou teplovodivou pastu. Na závěr přeinstalujeme operační systém Windows 10.

Záloha dat

Veliký faktor, který ovlivňuje celkovou rychlost notebooku Lenovo Idepad 110 je rychlost disku. V notebooku se nachází mechanický disk (HDD), který je zásadně pomalejší pro fungování operačního systému notebooku. Z toho důvodu disk vyměníme za disk s označením SSD, které nejsou mechanický a díky tomu jsou mnohonásobně efektivnější.

Ovšem než se pustíme do odinstalování starého disku, tak provedeme zálohu dat. V tomto případě naklonujeme veškerý obsah starého disku na nový. K tomu nám pomůže software HD Clone, který udělá totožnou kopii i s operačním systémem.

Výměna HDD disku za SSD disk

Skvělé, veškerá data máme zálohována na novém SSD disku, který můžeme nainstalovat do notebooku. Odšroubujeme šroubky držící spodní víko (včetně šroubků pod DVD mechanikou), který následně odklapneme a odděláme. Po oddělání víka odpojíme baterku notebooku a odinstalujeme starý HDD disk. Do kovové krabičky po starém disku vložíme nový SSD disk a zapojíme ho do základové desky.

Vyčištění od prachu a přepastování teplovodivé pasty

Jelikož máme notebook již rozmontovaný, tak provedeme i údržbu komponentů. Tato údržba by se měla provádět pravidelně. Prodlouží se tak životnost notebooku a jelikož nebude docházet k přehřívání komponentů, tak může i dojít ke zrychlení celého notebooku. Například pokud grafická karta dosáhne určité tepelné úrovně, tak počítač automaticky sníží výkon grafické karty, aby nedošlo k poškození karty teplotou.

Notebook Lenovo Idepad 110 má pouze pasivní chlazení procesoru bez ventilátor, chladič odmontujeme a spolu s procesorem vyčistíme od prachu a staré teplovodivé pasty. Tato pasta po nějakém čase zatvrdne a přestane plnit svoji funkci. Jakmile je vše vyčištěné, naneseme na procesor novou teplovodivou pastu a namontujeme zpět chladič. Spodní víko notebooku vrátíme zpět na své místo a zašroubujeme.

Údržba a zrychlení softwaru – přeinstalování operačního systému

Fyzický komponenty nejsou jediná věc, které musíme věnovat pravidelnou pozornost. I softwarová část potřebuje údržbu pro uchování svižné kondice notebooku. Po dlouhém provozu totiž dochází k zahlcení operačního systému, který je potřeba ideálně jednou do roka celý přeinstalovat. Tento proces jde zvládnout i bez ztráty cenných dat.

Na notebook Lenovo Idepad 110 nainstalujeme Windows 10, který při instalaci umožňuje nemazat data, která jsou uložena na disku. Instalace veškerý obsah přesune do složky „Windows.old“. Po úspěšné instalaci systému z této složky můžeme přesunout data, o které nechceme přijít. Následně můžeme složku „Windows.old“ smazat a uvolnit tak místo na disku.

Na závěr notebook i z venku vyčistíme od prachu a naleštíme.

Údržba a zrychlení notebooku od PCBRNO

Potřebujete provést údržbu nebo uvažujete o zrychlení vašeho notebooku?

Neváhejte nám napsat nebo zavolat. PCBRNO.CZ nabízí i možnost využití kontaktních míst, dostupných v centru Brna.