Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Klávesnice na notebooku.

Klávesnice je esenciální součástí notebooku.  Je vstupním zařízením, díky kterému můžeme zadávat příkazy a notebook ovládat. Pokud jedna klávesa nebo celá klávesnice nefunguje, dokáže to hodně potrápit. Vady na klávesnici jsou způsobené většinou mechanickým poškozením, zanesením nečistotami a prolitím notebooku tekutinou. Výměna kláves a klávesnice na notebooku však není naštěstí složitá.

Projevy vadné klávesnice.

Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Vyměnit klávesnici celou nebo jen nefungující části? Foto: Envato

  • Klávesa nereaguje na stisk.
  • Po stisku se klávesa nevrátí do původní polohy, drží stisk, samovolně píše znak.
  • Klávesa nelze zmáčknout.
  • Ulomené klávesy.
  • Zobrazují znaky neodpovídající stisknuté klávese.
  • Klavesnice nereaguje celá.

Některých vady se zbavíme pomocí pročištění klávesnice.

Pokud klávesa nereaguje na stisk nebo jej nelze zmáčknout, pokuste se klávesnici vyčistit. Notebook vypněte a odpojte z napájení. Přístroj nakloňte a pomocí stlačeného vzduchu jej profoukněte postupně řádek po řádku. Když používáme stlačený vzduch ve spreji, nezapomínáme na držení plechovky kolmo k zemi, aby se nám do notebooku nedostala případná kapalina, která by se špatným sklonem, mohla uvolnit. Máte-li po ruce vzduchový kompresor, i ten můžete použít k profukování klávesnice. Dejte jen pozor, aby jeho tlak nebyl nepřiměřený a nepoškodil jemnou mechaniku pod tlačítky. Drobné nečistoty můžete také jemně vymést plochým štětečkemChystáte se na čištění celého přístroje? Přečtěte si na našem blogu užitečné rady. https://pcbrno.cz/cisteni-notebooku-od-prachu/

Pokud se vám někdy v minulosti podařilo váš notebook prolít tekutinou a nevysušili jste ho hned když se to stalo, je velice pravděpodobné, že za chybnou funkcí klávesnice je právě dávná nehoda. Přenos dat pravděpodobně zamezila oxidace kontaktu pod tlačítky klávesnice a ty na stisk nereagují. V takovém případě je výměna klávesnice notebooku bohužel nutná. Jaké kroky pomohou, pokud jste si nedopatřením polili klávesnici? https://pcbrno.cz/jak-zachranit-notebook-polity-vodou/ 

Výměna kláves a klávesnice na notebooku.

Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých modelů počítačů a notebooků. Každý z nich má trochu rozdílné parametry. Výrobci IT techniky se snaží vyvinout co nejpohodlnější, nejefektivnější přístroj a výrazně si dávají záležet na provedení uživatelsky příjemných klávesnic. Z těchto důvodů máme klávesnice s různými mechanismy kláves ( mechanické, nůžkový mechanismus, membránové, hybridní), rozložením znaků podle účelu přístroje. Všechny klávesnice fungují na principu stisku, při kterém se propojí elektronický obvod daného tlačítka. Vada na klávesnici se projevuje právě v těchto kontaktech a její řešení se odvíjí od typu zařízení.

Klávesnice

V prvé řadě si zjistěte jaký typ klávesnice potřebujete. Na internetu najdete e-shopy, kde je velká nabídka podle značek a modelů. Cena nové klávesnice se liší podle modelu ale většina se pohybuje kolem 300 – 400 Kč. https://www.r-pass.cz/vyhledavani/ string=klávesnice+pro+notebook

Do notebooků se vkládají dva typy klávesnic. Rámečková a bezrámečková klávesnice.

 • V obou případech postupujeme tak, že notebook vypneme, odpojíme z napájení a pokud možno, vytáhneme baterii.
 • Zařízení obrátíme a v případě rámečkové klávesnice, odšroubujeme šroubky označené značkou pro klávesnici. Bezrámečkové klávesnice vyžaduje odšroubování všech šroubků a rozebrání i vnitřních komponentů abyste se ke klávesnici dostali.
 • U rámečkové klávesnice po odšroubování spodních šroubků a otočení zařízení, zkuste klávesnici jemně vytáhnout. Podeberte kraj rámu klávesnice a pokud nelze lehce nadzdvihnout, budou jej držet malé západky. Tyto západky jemně zatlačte na vrchní straně klávesnice směrem k obrazovce ( u některých modelů jsou západky na spodní straně, v takovém případě je zatlačíme směrem k sobě a klávesnici vyklopíme směrem k obrazovce), klávesnici jemně podeberte a vysuňte.
Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Západky jemně zatlačte směrem k obrazovce. Foto: archiv pcbrno

 • Pozor, nevytahujte klávesnici zprudka. Po vytažení z rámu ji jen překlopte. Klávesnice je totiž stále připojena v konektoru na základní desce. Konektor, který drží kabel ve tvaru stužky, se uvolňuje odklopením plastové části. Kabel se uvolní a vy jej můžete lehce vytáhnout. Pokud má vaše klávesnice podsvícení, bude připojené podobným mechanismem a tenčím „páskovým“ kabelem. Ten také odpojte.
Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Klávesnice je k základní desce připevněna kabelem. Foto: pcbrno

 • Pokud byla klávesnice prolitá kapalinou, podívejte se před zapojením nové, zda je třeba základní desku vyčistit a vysušit.
 • Nyní přiložte novou klávesnici a kabel připojte vložením do konektoru a zacvaknutím západky. Klávesnici opět zafixujte šroubky.

Klávesa

Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Nůžkový mechanismus. Foto: pcbrno

Může se vám stát, že se jedna klávesa uvolní, ztratí a nebo po delším užívání rozlomí. V takovém případě je škoda pořizovat celou novou klávesnici. V nejčastějším, nůžkovém mechanismu, klávesa drží na dvoudílném pantu, který je vynadatelný. Mechanismus skládající se ze dvou částí, které jsou do sebe vloženy, se ke klávesnici přichytí malými zobáčky, které sednou do čtyř háčků rozložených okolo spínače klávesy. Pokud tyto malé háčky nejsou ulomeny, stačí vyměnit pouze poškozenou plošku klávesy. Klávesu si můžete objednat například zde, kde najdete i klávesnice https://www.klavesydoklavesnic.cz.

Nůžkový mechanismus.

 1.  Klávesu, kterou chcete vyměnit, citlivě podeberte, třeba plochým šroubovákem, nebo trsátkem. Opatrně, přes roh klávesu odtáhněte od mechanismu, na kterém drží. Nevyvíjejte ale moc velký tlak, aby se packa pantu, za kterou klávesa drží, neulomila.
 2. Po odebrání klávesy se odhalí nůžkový mechanismus, který klávesu drží a umožňuje její stlačení na elektronický spínač pod gumičkou. Nejlépe pinzetou, opatrně podeberte mechanismus na straně a uvolněte pant z háčku.
 3. Jemný mechanismus, který z háčků vyskočí se skládá ze dvou částí, které jsou do sebe vloženy uprostřed. Vnitřní část je menší s otvorem pro gumičku a vnější ploška připomíná rám. Obě části mají jednu stranu hladkou a jednu členitou. 
 4. Vnitřní část mechanismu se dá jemně vytáhnout z vnějšího rámu. Širší část vnějšího rámu, je tou, kterou mechanismus připevňujeme ke klávesnici nahoře – blíže k obrazovce – a je členitější. Menší část má jednu koncovou stranu hladkou a druhou se dvěmi rameny, které se zaháknou do spodních dvou háčků, blíže k uživateli.

Jak tyto dvě části opět složit dohromady?

Výměna kláves a klávesnice na notebooku

vložení obou částí mechanismu do sebe. Foto: YouTube

 1.  Menší část pantu vložíme kolmo do větší části tak, aby hladký povrch obou směřoval nahoru. Hladká strana vnitřní části se má shodovat s širší částí rámového pantu. Jemně prstem na vnitřní část zatlačíme, aby se prostřední zobáčky zasunuly do dírek na vnitřní straně rámové plochy vnější části.
 2. Takto složený mechanismus vložíme na gumičku a jemně prstem zatlačíme vnitřní část mechanismu do spodních háčků, ve kterých má být upevněn na spodní straně. Poté položíme mechanismus plně na gumičku a přitlačíme i vrchní pacičky do háčků. Mechanismus je takto připevněn vždy jednou stranou ke klávesnici a mezi sebou uprostřed. Volné jsou strany, které následně přijmou plošku klávesy.
 3. Na mechanismus přiložíme novou klávesu a jemně ji prstem přitlačíme, dokud neuslyšíme tiché “klik”.

 

Výměna kláves a klávesnice na notebooku

Nůžkový mechanismus – jak do sebe zapadá. Ilustrace: pcbrno