Vzdálená správa počítače
Nástroj vzdálené správy slouží k ovládání počítače nebo notebooku pomocí zařízení, které se nachází na jiném, vzdáleném místě. Abychom mohli využít výhod, které vzdálená správa počítače nabízí, stačí abychom v hostujícím, hlavním počítači, nastavili možnost vzdálené správy. Můžeme si také pro tyto účely nainstalovat některý z šikovných programů. K pracovní ploše počítače se pak uživatel lehko dostane z mobilu, tabletu nebo internetového prohlížeče Chrom.
Šikovný nástroj pro rychlý servis pc
Vzdálená správa počítače je velice praktický nástroj. Dobře poslouží ve chvíli, kdy uživatel potřebuje rychlou pomoc s instalací nebo chybnými funkcemi systému a je časově omezen. Fyzicky tedy nemusí počítač nebo notebook odvést do servisu, stačí povolit přístup servisnímu technikovi, který v reálném čase může pracovat s plochou zařízení tak, jako by před počítačem doopravdy seděl. Většina nástrojů pro vzdálenou správu také nabízí oběma stranám v daný čas komunikovat. Servisní technik tak může vysvětlovat, co na počítači dělá a uživatel tak má přehled, co se přesně kde pokazilo a třeba bude mít i představu, jak daný problém vyřešit příště sám.
Co všechno může servisní technik udělat, když je vzdáleně připojen?
- Instalování programů do systému
- Odvirování a odstranění škodlivých programů
- Údržba operačního systému
- Instalace tiskáren či jiných připojených zařízení
- Spouštění síťových zařízení
- Vypnutí a restart počítače v síti
- Editování registru počítače
- Přizpůsobení systémových služeb a nastavení
- Přístup ke vzdáleným systémům
- Uživatel může přímo ukázat daný problém, se kterým si neví rady a připojený technik klik po kliku poradí jak postupovat.
Vzdálená plocha Chrome
Internetový prohlížeč Google Chrome nabízí sdílení vzdálené plochy. Nezáleží na verzi Windows, iOS, Android nebo IP adrese zařízení, požaduje pouze internetové připojení a uživatelský účet od Googlu.
- Do vyhledávacího řádku prohlížeče Chrom zadáme adresu remotedesktop.google.com/access.
- Přihlásíme se ke svému účtu google.
- Uprostřed obrazovky se objeví nabídka Vzdálený přístup a Vzdálená podpora.
Vzdálený přístup Chrome
- Pod volbou Vzdálený přístup si uživatel nejdříve nastaví přístup do zařízení tím, že začne kliknutím vpravo na šipku v modrém kroužku Stahovat. Otevře se nové okno internetového obchodu Chrom s nabídkou Chrome Remote Desktop. V pravo nahoře zvolíme možnost Přidat do Chromu. Zvolíte → Přidat rozšíření. Poté se bezplatně Vzdálená plocha přidá jako rozšíření internetového vyhledávače a je připravena k instalaci → Přijmout a instalovat → Ano → Spustit → Ano. Účet Google uživateli také nabídne zapnutí synchronizace, která toto rozšíření povolí na všech počítačích a zařízeních, která uživatel používá spolu s účtem Google.
- Nyní nás počítač vyzve abychom mu vybrali název, pod kterým bude vidět. Zadáme v tomto případě název „Hlavní PC“ a zvolíme Další.
- Nyní zadáme dvakrát ověřovací kód PIN → Spustit. Kód by měl obsahovat minimálně 6 číslic. Tento kód je potřeba ke vzdálenému připojení tohoto počítače.
- Po přiřazení jména a PIN kódu je počítač připraven aby byla jeho plocha sdílena s jiným počítačem.
Vzdálená podpora Chrome
- Pod volbou Vzdálená podpora můžeme zvolit možnost Sdílení obrazovky nebo Připojení k jinému počítači.
- Sdílení obrazovky – uživatel si pomocí tohoto nástroje vygeneruje jednorázový kód, který je platný po dobu 5min. Tento kód sdělí osobě, které tak umožní přístup k danému počítači. Tato osoba bude schopna vidět obrazovku a ovládat ji pomocí myši a klávesnice.
- Připojení k jinému počítači – pomocí tohoto nástroje se připojí uživatel k jinému počítači, od kterého mu majitel sdělil jednorázový přístupový kód.
- Přístroj ve kterém si zobrazíme vzdálenou plochu bude mít asi sekundové zpoždění a lehce zhoršené rozlišení obrazu. Tento nástroj není tedy vhodný pro hraní her ale společně s někým, kdo žije daleko, se tímto způsobem dají sledovat filmy nebo sdílet vizuální obsah.
Vzdálená správa počítače pomocí TeamViewer
Nejpoužívanějším programem na vzdálenou podporu nekomerční i firemní je program TeamViewer. Tento program je kompatibilní s operačními systémy Windows, macOS, iOS, Linux a Android. Program TeamViewer si nekomerční uživatel může na webu společnosti stáhnout a používat zdarma. Tento program nabízí i rozšířené nástroje jako plánování schůzek, videohovory, chat a sdílení souborů, nabízí i možnost umístění na vzdálení počítač poznámkový lístek. Kvalita obrazu a rychlost s jakou přenáší soubory mezi zařízeními, jsou velkou výhodou oproti ostatním způsobům vzdáleného přístupu.
⚠ Nevýhodou TeamVieweru je, že občas vyhodnotí užívání programu jako komerční. Uživatel, který například takto pomáhá rodinným příslušníkům častěji, dostane výzvu k pořízení placené verze programu.
Jak funguje správa s TeamViewer:
- Na úvodní stránce TeamViewer si uživatel stáhne aplikaci do počítače. Po otevření staženého souboru nám instalační okno nabídne režimy užívání programu. Označíme první možnost Nainstalovat s výchozím nastavením → Přijmout a další.
- Po instalaci programu se TeamViewer opět zeptá na možnosti užívání programu, zvolíme Chci používat bezplatnou verzi pro osobní použití.
- Program je takto rychle nastaven, zobrazí, v novém okně, na levé straně ID uživatele a jednorázové heslo. ID uživatele a posléze heslo uživatel sdělí osobě, které chce povolit přístup do svého počítače. Pokud se uživatel chce sám připojit na jiné zařízení, v pravé straně okna se nachází řádek, do kterého uživatel vloží ID, které mu sdělil majitel hostujícího zařízení (i toto zařízení má nainstalovaný program TeamViewer) a zvolí Připojit.
- Účet počítače, na který se program instaluje by měl mít administrátorská práva.
- V novém okně je uživatel vyzván ke vložení jednorázového hesla, které mu sdělí osoba, ke které se chceme připojit. Zvolíme Přihlášení.
- V hostujícím zařízení musí být přístup ještě jednou povolen.
TeamViewer QuickSupport / Okamžitá podpora
Tato modifikace vzdálené podpory nevyžaduje žádnou instalaci a administrátorská práva na straně hostujícího zařízení. Uživatel hostujícího zařízení si QuickSupport jednoduše stáhne, dvakrát klikne na ikonku TeamVieweru. QuickSupport vygeneruje uživateli ID a jednorázové heslo, které může sdělit připojující se osobě.
Vzdálená plocha umožní rychlý přístup k počítači, který nemáte u sebe
Ovládání počítače na jakoukoliv vzdálenost může být také velice příjemné v případě, že je uživatel na cestách a vezme si sebou pouze lehký notebook. Pomocí notebooku se uživatel připojí ke svému počítači doma (nebo v kanceláři) a může pracovat s dokumenty a programy na hlavním zařízení. Pro tento případ je vhodným přístupem klient Remote Desktop od Microsoftu, který je součástí všech verzí Windows Pro. Používáme-li Windows Home, ke vzdálenému připojení máme k dispozici víše uvedené způsoby. V těchto systémech nalezneme funkci pod názvem Vzdálená plocha. Uživatel si tuto funkcí jednoduše povolí v základním nastavení.
- V ovládacím panelu si najdeme pod Systém → Vzdálená plocha → a překlopíme Povolit vzdálenou plochu.
- Pro připojení na Remote Desktop Protokol uživatel potřebuje znát svoji veřejnou IP adresu (přidělena poskytovatelem internetu). A IP adresu vnitřní, domácí sítě.
- Pro připojení k RDP je potřeba složitějšího nastavení routeru, ke kterému se přiděluje port 3389.
- Následně se uživatel připojuje k počítači pomocí veřejné IP adresy a :3389, číslem portu. Použití tohoto portu ale představuje bezpečnostní riziko, proto doporučujeme tento port uzavřít tak, aby byl dostupný pouze pro konkrétní sítě a konkrétní IP adresy. Bezpečnostnímu riziku se vyhnete při použití VPN.
- Následně se uživatel přihlásí do počítače pod uživatelským účtem.
Nevýhodou tohoto řešení je, že hostující počítač nesmí být vypnutý ani v režimu spánku.