Každému se někdy stalo, že ztratil důležité dokumenty, jedinečné fotky nebo videa. Hořce jsme poté litovali, že nikde neexistuje kopie ztracených dat. Přesto, že nenávratně ztracená data, už znepříjemnila život snad každého z nás, stále velká část uživatelů svá data nezálohuje a nebo jen velice chaoticky. Pokud jste se rozhodli brát zálohování dat vážně a vyhnout se tak nepříjemné situaci, je dobré uvážit kam a jakým způsobem dokumenty ukládat.
- Doporučuje se pravidelně udržovat aktuální zálohu Vámi vytvořených dat minimálně na dalších dvou nosičích. To v ideálním případě znamená, že ukládáte do HDD disku na svém počítači nebo notebooku. Stejná data máte uložená např. na externím disku a to samé na vzdáleném serveru – Cloudu.
- Dokumenty si ukládejte na jiný disk (D, E, F) než disk C, na kterém z pravidla bývá operační systém a programy.
- Dokumenty udržujte v nějakém logickém organizačním schématu. Složky a pod-složky s uvedením roku, tématem nebo užitím dokumentů. Zálohování dat a dohledání kýžených dokumentů bude jednoduší.
Jak o data přicházíme?
- Vždy se může stát, že pevný disk vašeho počítače, nebo notebooku, postihne porucha. Bohužel i v této době, kdy je hardware velice kvalitní, spolehlivost pevných disků stoprocentní není. Pokud vám jediné úložiště HDD v počítači odejde, můžete využít služby obnovení dat servisu pcbrno. Tato služba ale něco stojí a bohužel data ani u nás nevzkřísíme na počkání. Pokud máte ve svém počítači pouze SSD disk, další úložiště je na místě. Získat data z SSD karty je finančně nákladné a není vždy zaručené, že se taková operace podaří.
- Data v počítači se mohou poškodit při vysokém nebo naopak nízkém napětí proudu.
- I programová chyba může mít na data neblahý vliv.
- Tím asi nejvíce nepříjemným poškozením dat, je napadení škodlivým virem.
- Cenná data si nedopatřením vymaže / přepíše uživatel sám.
- Na zachování dat má samozřejmě vliv i mechanické poškození. Hardware počítače nevydrží požár ani prolití velkým objemem vody. V případě, že jste si polili notebook menším množstvím tekutiny, zde najdete rady, jak postupovat, aby nehoda nenapáchala velké škody.
Způsoby uložení dat
1. Manuální
Manuální způsob ukládání fotek, videí, tabulek a dokumentů vyžaduje důslednost a pravidelnost. Tvoření kopií manuálně chápeme to, když vybrané složky zkopírujete z původního umístění na úložní jednotku bez pomoci programu k tomuto účelu spuštěného. Nejdříve provedeme zálohu úplnou, i s instalačními složkami programů. Pokud je dat hodně, vyplatí se složky zkomprimovat pomocí programu WinZip nebo WinRaR. Zazipované složky mohou být chráněny heslem a zaberou méně místa. Výchozí zálohu doplňujeme o nové soubory, nebo ji vždy nahradíme celým úsekem, na kterém byly provedeny změny.
2. Automatické
Automatické zálohování se provádí průběžně pomocí programu, který běží na pozadí. U Windows 8 a 10 je možnost automatického zálohování součástí systému. Musí se pouze aktivovat tímto postupem – Ovládací panely → Systém a zabezpečení → Historie souborů → zde vybereme jednotku, na kterou chceme, aby byla záloha ukládána → Zapnout. Windows funkce Historie souborů a i jiné zálohovací programy Vám nabízí možnost nastavit si kam, kdy a jak často si přejete zálohovat.
Pokud nemáte integrovaný program v systému windows, stačí si nainstalovat některý z programů, které jsou k dostání zdarma. Nejčastěji používaný FreeFileSync – open sorce, lze nainstalovat na Linux, Mac, Win 7 a i novější operační systémy. FreeFileSync nabízí i možnosti, jak se data zálohují, jestli dáváte přednost tvoření přesné kopie složek, nebo oboustranné synchronizaci se zdrojovou jednotkou. Dobře hodnocená je i Clonezilla, která se využívá na zálohy celého systému a dokáže nainstalovat i několik počítačů naráz. Nezpoplatněnou verzi má i FileHamster nebo SyncBackFree 9.3.
Nosiče vhodné pro zálohování dat.
Externí disk
Uživatelsky nejpříjemnější volbou je Externí disk. Cena externích disků se odvíjí od kapacity a technologie. Externí disk si můžete pořídit levnější vysokokapacitní HDD, nebo rychlejší a dražší SSD. Kapacita externích disků na trhu dosahuje až 14TB. Pro běžného uživatele je ale disk s kapacitou 500GB dostačující i pokud má zálibu ve fotografování. Když se rozhodnete zálohovat na externí disk, nezapomínejte, že by neměl být k počítači či notebooku neustále připojen. V případě, že by zařízení napadl Malware, dostane se i do záložního disku. Stejným způsobem by se vir mohl přenést z disku na další počítač.
USB flash disk
USB (Universal Serial Bus) flash disk je ideálním médiem, pokud potřebujete mít svá data po ruce. Kapacita USB flash disků se pohybuje v rozhraní 16 – 512 GB. USB disky s větší kapacitou jsou tedy srovnatelné s kapacitou běžného externího disku. Nevýhodou zde ale je, že si za kapacitu připlatíte a možnost, že svoji zálohu fyzicky ztratíte, je kvůli malým rozměrům disku vyšší. V současnosti je nejrozšířenější rozhraní USB disku 3.0, který má vysokou rychlost přenosu dat. Udává se až 10 GB/s. Tyto konektory jsou kompatibilní se starší generací USB 2.0, pouze při použití na starší port, se rychlost přenosu zpomalí. Novější a výkonnějšími verzemi rozhraní USB jsou 3.1. a 3.2. Inovace verze 3.1 je vyšší výkonost a USB 3.2 zvyšuje rychlost přenosu dat na 20 GB. USB 3.1 i 3.2 přinášejí oboustranný konektor typu C, který je kompatibilní s novějšími zařízeními a telefony. Tvarů a velikostí flash disků je mnoho a dají se sehnat i takové, které mají funkce šifrování dat za pomocí pinu, číselného kódu nebo otisku prstu.
Zálohování dat na Cloud
Zálohování dat na vzdálený server nebo-li na Cloud (Remote Backup) je velice pohodlné v případě, že potřebujete sdílet větší množství dat s další osobou. Mít přístup k datům z cloudu je výhodou i v případě, kdy Vás zastihne některá z poruch záložního zařízení. Některé cloudové servery nabízí neomezená data, synchronizaci mezi zařízeními, silné zabezpečení, šikovné nastavení pro práci v týmu a dokonce i vlastní support. Online zálohování na vzdálené servery, které mohou být umístěny kdekoli po světě, potřebujete dostatečně silné internetové připojení. Plné rozhraní služeb cloudu bývá zpoplatněno ale pokud ukládáte data o rozsahu do 10 GB, postačí vám i služby, které jsou poskytovány zdarma. Mezi nejrozšířenější patří Dropbox – šikovný pro práci v týmu, Mega – kromě velké kapacity a dobrého zabezpečení nabízí až 15 GB zdarma, One drive a nejoblíbenější Sync.com.
Síťová úložiště NAS
NAS – Network Attached Storage je osobní cloudové úložiště, jenž má uživatel fyzicky doma. Uživatelé jedné domácí nebo firemní sítě, ukládají data na stejný server, do sdíleného úložiště. Přístup k NAS získá uživatel přes webový prohlížeč, takže k připojení je možné z jakéhokoli zařízení (nehledě na operační systém) s přístupem k internetu. Výhodami NAS jsou – velké množství dat, které se na něj dá uložit, možnost pohodlného sdílení náročných souborů (například videí) a automatické zálohování všech připojených zařízení na jednom místě. Co uživatele odrazuje od pořízení NAS úložiště ale bývá jeho relativně složité iniciační nastavení. Máte-li z nastavení obavy, nebojte se obrátit na techniky pcbrno, rádi k Vám domů zajedeme a NAS úložiště odborně nastavíme.
Zálohování dat na Data Tresor Disk
V případě, že si chcete svá data uschovat navždy, uložte si je na Data tresor disk. Jedná se o disk, který vypadá jako obyčejné CD ale není tomu tak. Výrobce uvádí: „Záznamové médium typu DVD+R o kapacitě 4,7 GB, které jako jediné na trhu disponuje neměnnou, keramicko-kovovou záznamovou vrstvou, díky níž nepodléhá stárnutí jako ostatní DVD+R disky. Zapsaná data až 4násobnou rychlostí tak budou bezpečně uchována na celé generace. Disk je navíc naprosto imunní vůči světlu, UV záření, vlhku, zvýšeným teplotám, magnetismu a radiaci.“